Transatlantycka flauta cenowa

Poniedziałek,  2023-07-31, godzina: 08:50

★ USA: w czerwcu inflacja PCE core nadspodziewanie spadła do najniższego poziomu od września 2021.
Kurs EUR/PLN osiągnął najniższą wartość od 1 września 2020.
Niemcy: w lipcu inflacja CPI spadła zgodnie z oczekiwaniami.
Kalendarz Eko: inflacja w Polsce (CPI) i w Eurolandzie (HICP), PKB strefy euro w II kw. oraz amerykańskie indeksy Chicago PMI i Dallas Fed dla przemysłu.

 

Za nami

[USA]   Piątkowa publikacja amerykańskiego wskaźnika PCE core (preferowanego przez Fed miernika inflacji bazowej) zmniejszyła szansę na kolejną podwyżkę stóp procentowych w USA. W czerwcu indeks przedstawiający średni wzrost cen konsumpcyjnych podstawowych wydatków osobistych był najniższy od września 2021 (4,1% r/r vs prognoza 4,2%; poprzednio 4,6%). Perspektywa zakończenia najdłuższego od lat 80-tych cyklu zacieśniania amerykańskiej polityki pieniężnej sprawiła, że wszystkie trzy główne indeksy Wall Street zakończyły piątkową sesję oraz cały poprzedni tydzień na wyraźnym plusie. Dow Jones Industrial wzrósł o 0,50% wspierany lepszymi od prognoz wynikami finansowymi spółki Procter & Gamble w II kw. (+3%). Odpowiedzią innych segmentów rynku finansowego był wzrost cen obligacji i ropy oraz spadek notowań dolara.   ● [JPY]   Zielona waluta największe straty poniosła wobec jena. Zniżce kursu USD/JPY (min. 138,07) sprzyjała też zaskakująco ostrożna decyzja Banku Japonii o rozszerzeniu kontroli nad krzywą dochodowości (więcej na ten temat w naszym piątkowym Alercie FX24).   ● [EUR]   Z kolei zwyżce popularnego eurodolara (max. 1,1048) sprzyjała informacja o stopniowym i zgodnym z prognozami spadku inflacji w Niemczech (CPI: 6,2% r/r w VII vs prognoza 6,2%; poprzednio 6,4%, która może utrzymać presję na ECB ws. kolejnych podwyżek stóp.   ● [PLN]   Na fali przepływu kapitału do Europy oraz w następstwie nie dość jastrzębiej decyzji BoJ (niektórzy analitycy spodziewali się bardziej agresywnych działań monetarnych) skorzystał złoty. Kurs EUR/PLN zbliżył się do bariery 4,40 (min. 4,0036 tj. najniżej od 1 września 2020), a rynek USD/PLN powrócił poniżej granicy 4,00 (min. 3,9937).

 

Przed nami

   ● [PL]   Ostatni dzień lipca przyniesie publikacje wstępnych danych o inflacji CPI w Polsce. Analitycy spodziewają się jej spadku z 11,5% r/r w czerwcu do 10,9% w lipcu. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami polityków RPP wynik poniżej 10% mógłby być argumentem za wrześniową (przedwyborczą) obniżką stóp NBP, co byłoby szkodliwe dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 4,0500). Z kolei dwucyfrowy CPI mógłby zmusić Radę do utrzymania stóp NBP na dotychczasowym poziomie, co byłoby korzystne dla naszego pieniądza (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 3,9500).   ● [€Z, USA]   Azymut dzisiejszej sesji na rynku bazowym EUR/USD wskażą dane z Eurolandu o PKB w II kw. oraz o inflacji HICP w lipcu. Wyższe wyniki zwiększą oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp ECB, co mogłoby zwiększyć popyt na euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1050). Z kolei dolar może upatrywać swoich szans w ewentualnych odbiciach indeksów Chicago PMI oraz Dallas Fed (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0950).   ● [Eko-tydzień]   W kolejnych dniach poznamy także finalne wyniki przemysłowych indeksów PMI, ISM z krajów EU i z USA (wtorek), amerykański raport ADP (środa), decyzję Banku Anglii ws. stóp BoE oraz wskaźniki PMI, ISM dla sektora usług po obu stronach Atlantyku (czwartek). Zwieńczeniem tygodnia będzie piątkowa publikacja lipcowego raportu Departamentu Pracy USA