Mniej pracy dla Fed

Czwartek,  2023-03-23, godzina: 08:50

 

Bank Rezerwy Federalnej podniósł stopy procentowe do najwyższego poziomu od września 2007.
★ Kurs USD/PLN osiągnął najniższy poziom od 2 lutego br.
Polska: w marcu nastroje konsumentów poprawiły się piąty miesiąc z rzędu.
Kalendarz Eko: decyzje monetarne SNB i BoE, amerykański raport jobless claims, sprzedaż nowych domów w USA oraz indeks Kansas City Fed dla przemysłu.

 

Za nami

● [Fed]   Uwaga wszystkich inwestorów koncentrowała się wczoraj na decyzji amerykańskiego banku centralnego. Mimo ostatnich turbulencji w sektorze bankowym System Rezerwy Federalnej dokonał kolejnej podwyżki stóp Fed o 25 punktów bazowych (do przedziału 4,75%-5,00%). Jednak wbrew wcześniejszym zapowiedziom prezesa Powella, najnowsze projekcje stóp nie pokazały wzrostu oczekiwań członków FOMC ws. ich docelowego poziomu.   ● [USD, PLN]   Oznacza to, że przewidują oni jeszcze tylko jedną podwyżkę o 25 pb. w bieżącym cyklu, co zaszkodziło dolarowi (EUR/USD max. 1,0930) oraz sprzyjało relatywnie wyżej oprocentowanym walutom rynków wschodzących, w tym złotemu (EUR/PLN min. 4,6788, USD/PLN min. 4,2837 tj. najniżej od 2 lutego br.). W komunikacie towarzyszącym decyzji podano, że niedawno wprowadzone zmiany w amerykańskim systemie finansowym „prawdopodobnie doprowadzą do zaostrzenia warunków kredytowych dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw oraz odbiją się na działalności gospodarczej, zatrudnieniu i inflacji”. W ocenie przewodniczącego może to oznaczać, że Komitet będzie miał mniej pracy do wykonania z zacieśnianiem polityki pieniężnej.   ● [GUS]   Makroekonomicznym wsparciem dla naszego pieniądza stała się wiadomość, że w marcu nastroje polskich konsumentów poprawiły się już piąty miesiąc z rzędu. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej, syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł do -35,6 pkt (z -36 pkt w lutym). Spośród składowych BWUK najbardziej poprawiły się oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (+ 2,9 pkt) oraz przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (+1,8 pkt). Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności Konsumenckiej odbił z -25,3 pkt do -22,6 pkt. Na wzrost WWUK w największym stopniu wpłynęły oceny przyszłego poziomu bezrobocia (+3,9 pkt).   ● [System bankowy]   Zyski PLNa oraz innych ryzykownych aktywów zmniejszyły słowa sekretarz skarbu USA Janet Yellen (DJIA: -1,63%), która powiedziała, że amerykańska administracja nie pracuje obecnie nad zabezpieczeniem wszystkich depozytów bankowych.

 

Przed nami

   ●Dziś będziemy się emocjonować wynikami posiedzeń kolejnych, dużych banków centralnych.   ● [SNB]   Już o godzinie 9:30 poznamy decyzję monetarną Narodowego Banku Szwajcarii. Mimo niedawnego trzęsienia ziemni w szwajcarskim sektorze bankowym, rynek spodziewa się podwyżki stóp i to aż o 50 pb. (z 1% do 1,50%).   ● [BoE]   Po południu dowiemy się jaka będzie reakcja Banku Anglii na wczorajszą wiadomość o zaskakującym wzroście inflacji CPI w Wielkiej Brytanii (10,4% r/r vs prognoza 9,9%; poprzednio 10,1%). W przypadku brytyjskiego banku centralnego analitycy spodziewają się podniesienia oprocentowania szterlinga o 25 punktów bazowych (z 4% do 4,25%).   ● [Scenariusze]   Większa skala zaostrzenia polityki SNB i BoE lub zapowiedzi kolejnych podwyżek będą premiować odpowiednio franka i funta, kosztem innych walut EU m.in. złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,3500). W razie „łagodnych” niespodzianek (np. zasygnalizowania zakończenia cyklów normalizacji polityki pieniężnej) należy się liczyć z odwrotną reakcją rynku walutowego, która może przynieść wzrost wyceny naszego pieniądza (punkty wparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,2500).    ● [USA]   W dalszej części dnia kierunek wydarzeń rynkowych mogą narzucić dane z USA nt. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, sprzedaży nowych domów oraz nt. aktywności produkcyjnej w okręgu Fed z Kansas City. Lepsze wyniki z gospodarki amerykańskiej mogą przywrócić popyt na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0850), a gorsze zwiększyłyby jego podaż (punkt oporu EUR/USD: 1,0930).