Szacowanie szkód

Piątek,  2021-08-13, godzina: 08:50

 

★USA: w lipcu inflacja cen producentów była najwyższa w historii badania (tj. od 2010).
★ Kropiwnicki (RPP): w listopadzie zagłosuje za podwyżką stóp NBP o 15 punków bazowych.
★ Kalendarz Eko: dane z Polski o PKB w II kw. (wstępne), inflacji CPI (finalne) i bilansie płatniczym oraz amerykański indeks Uniwersytetu Michigan. 

 

Za nami

[PLN] Od kilku dni polska waluta pozostaje pod presją krajowej anty-polityki (EUR/PLN max. 4,5950, USD/PLN max. 3,9139). Analitycy obawiają się, że finalne wprowadzenie ustawy lex anty-TVN będzie skutkowało nie tylko spadkiem inwestycji zagranicznych w Polsce ale także pogorszeniem stosunków dyplomatycznych z USA oraz nowym konfliktem z Unią Europejską o wolność mediów. Koncern Discovery (właściciel stacji) zakomunikował wczoraj, że podejmie kroki prawne wobec rządu RP za naruszenie polsko-amerykańskiego traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych. ● [USD] Na szczęście dla złotego, popytu na konkurencyjnego dolara (EUR/USD min. 1,1723 – max. 1,1749) nie przywróciły wiadomości z USA o rekordowej dynamice inflacji PPI w lipcu (7,8% r/r vs prognoza 7,3%) oraz o zgodnym z oczekiwaniami spadku liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu (z 385 tys. do 375 tys.). ● [RPP] Straty PLNa zmniejszyła też deklaracja Jerzego Kropiwnickiego z RPP o tym, że w listopadzie zagłosuje za podwyżką stóp NBP o 15 punków bazowych.

 

Przed nami

 [PL] Piątek 13-tego przyniesie bardzo ważne dane z Polski nt. wzrostu gospodarczego w II kwartale (o g. 10:00). Wg analityków roczna dynamika PKB będzie podbita w górę zarówno przez efekt niskiej bazy jak i przez pozytywny wpływ zniesienia korona-restrykcji. Po raz pierwszy w historii badań (sięgającej 1995 roku) może osiągnąć poziom dwucyfrowy (uśredniona prognoza ekonomistów zebrana przez PAP wynosi 11%). W przypadku ustanowienia takiego rekordu los uśmiechnąłby się zapewne do złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 3,8700), zaś niższy wynik mógłby przynieść mu pecha (punkty oporu: EUR/PLN 4,6000, USD/PLN 3,9300). Wśród innych wiadomości z polskiej gospodarki znajdą się jeszcze finalna wartość krajowego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu (również o g. 10:00) oraz bilans płatniczy w czerwcu (o g. 14:00). ● [USA] Natomiast gracze globalni czkają na publikacje indeksu Uniwersytetu Michigan (o g. 16:00), który pokaże aktualne nastroje amerykańskich konsumentów. Jego wzrost (m/m) może dodać dolarowi nowego animuszu (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1700), a spadek go zgasi (punkt oporu EUR/USD: 1,1770).

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja