Postęp i jego brak

Czwartek,  2021-07-29, godzina: 08:50

 

★ Bank Rezerwy Federalnej: gospodarka USA poczyniła postępy w realizacji [naszych] celów mandatowych.
★ Powell: FED ma wiele do omówienia nt. sytuacji na rynku pracy.
★ Kalendarz Eko: indeks nastrojów w gospodarce Eurolandu, protokół ECB, inflacja CPI w DE, PKB USA w II kw. oraz amerykański raport jobless claims.

 

Za nami

 [FED]   Pierwszoplanowym wydarzeniem ekonomicznym środy było posiedzenie amerykańskiego banku centralnego. Choć dla wszystkich było jasne, że Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) utrzyma stopy procentowe bez zmian (tj. 0-0,25%), ale inwestorzy z zaciekawieniem oczekiwali na jego aktualną ocenę sytuacji ekonomicznej w USA oraz na wskazówki ws. terminu rozpoczęcia ograniczenia skupu aktywów (tzw. taperingu). W komunikacie FED napisano, że amerykańska gospodarka poczyniła postępy w realizacji celów mandatowych.   ● [FX]   Pierwszą reakcją rynku walutowego na tę informację był m.in. wzrost wartości dolara (EUR/USD min. 1,1772) oraz spadek notowań złotego (EUR/PLN max. 4,6018, USD/PLN max. 3,9082). Jednak sytuacja walutowa zmieniła się o 180 stopni podczas konferencji prezesa Powella (EUR/USD max. 1,1864; EUR/PLN min. 4,5914, USD/PLN min. 3,8713). Przewodniczący Komitetu powiedział, że FED ma „wiele do omówienia” nt. sytuacji na rynku pracy. Jego zdaniem jest jeszcze daleko do znacznego postępu w sprawie pełnego zatrudnienia. Na niekorzyść zielonej waluty Powell nie podał także daty rozpoczęcia taperingu.

 

Przed nami

● [PKB USA]   Dziś na pierwszym planie wydarzeń ekonomicznych znajduje się publikacja wstępnych danych nt. PKB USA w II kwartale. Rynek spodziewa się przyspieszenia dynamiki wzrostu gospodarczego do 8,5% p.a. (z 6,4% p.a. w pierwszych trzech miesiącach roku). Wyniki lepsze od prognoz podkręcą wycenę dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1770), na czym może znów ucierpieć złoty (punkty oporu EUR/PLN: 4,6200, USD/PLN: 3,9200). Z kolei dane gorsze od oczekiwań powinny bardziej osłabić zieloną walutę (punkt oporu EUR/USD: 1,1870) i wzmocnić odbicie złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 3,8700).   ● [Pozostałe wydarzenia]   Na dzisiejszej agendzie makroekonomicznej znajdują się także: indeks nastrojów w gospodarce strefy euro, protokół z ostatniego posiedzenia ECB, dane o inflacji CPI z Niemiec oraz amerykański raport jobless claims.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja