Rynek PLN: tanio, taniej, najtaniej

Środa,  2021-07-14, godzina: 08:50

 

Kursy EUR/PLN i USD/PLN osiągnęły najwyższy poziom od kwietnia br.
USA: w czerwcu ceny konsumpcyjne wzrosły najbardziej od sierpnia 2008.
Bullard (FED): nadszedł właściwy czas, aby wycofać bodźce monetarne.
Kalendarz Eko: produkcja w EZ, bilans płatniczy PL, inflacja PPI w USA oraz zeznania prezesa FED w amerykańskim Kongresie.

 

Za nami

We wtorek nasza waluta była najtańsza od kilku miesięcy (EUR/PLN max. 4,5919 tj. najwyżej od 28 kwietnia, USD/PLN max. 3,8978 tj. najwyżej od 6 kwietnia). Złoty stracił przede wszystkim na przebudowie portfeli walutowych spowodowanej wzrostem prawdopodobieństwa zaostrzenia polityki pieniężnej w innych krajach.   ● [Czechy]   Po ogłoszeniu wyższego od prognoz wyniku inflacji CPI u naszych południowych sąsiadów, wzrosły oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp CNB w sierpniu, co skierowało kapitał w stronę korony (EUR/CZK min. 25,5930).   ● [USA]   Z kolei szanse na szybsze przykręcenie monetarnego kurka z dolarami wzrosły po wiadomości o zaskakującym skoku amerykańskich cen konsumpcyjnych w czerwcu (5,4% r/r vs prognoza 4,9%; poprzednio 5%). Według prezesa oddziału FED z St. Louis Jamesa Bullarda nadszedł właściwy czas, aby wycofać bodźce monetarne. Podobnie uważa prezes oddziału w San Francisco Mary Daly. Kombinacja wysokiego wskaźnika CPI oraz jastrzębich sygnałów z FOMC ośmieliła zieloną walutę (EUR/USD min. 1,1772 tj. najniżej od 1 kwietnia).   ● [ChRL]   Oprócz dolara i korony czeskiej, na walutowej scenie dobrze radził sobie wczoraj chiński juan (USD/CNH min. 6,4668). Paliwem dla renminbi były lepsze od prognoz dane nt. handlu zagranicznego Chin, które złagodziły obawy o spowolnienie ekonomiczne za Wielkim Murem.

 

Przed nami

[Powell]   Dziś uwaga inwestorów będzie skierowana na wystąpienie Jerome’a Powella w Kongresie USA (o g. 18:00). Prezes Banku Rezerwy Federalnej przedstawi tam półroczny raport nt. amerykańskiej polityki pieniężnej oraz będzie odpowiadał na pytania kongresmenów z Komisji ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów. W wypowiedziach Powella kluczowe będą: jego ocena wczorajszych danych o inflacji oraz jego zdanie nt. postępu w ożywieniu gospodarczym.   ● [Scenariusze]   Jeżeli wyrazi przekonanie, że rynek pracy poczyni dalszy, znaczący progres to zdaniem analityków Citigroup może to oznaczać, iż popiera szybsze ograniczenie skupu aktywów. W tej sytuacji należy się liczyć z kolejnym skokiem wyceny dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1770), której będzie towarzyszyć następna wyprzedaż walut rynków wschodzących, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,9000). Jeśli jednak będzie ostrożny w swoich poglądach co do perspektyw wzrostu zatrudnienia lub powtórzy, że wzrost inflacji jest przejściowy, to reakcja rynku walutowego będzie odwrotna (punkt oporu EUR/USD: 1,1835; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 3,8500).   ● [Pozostałe wydarzenia]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko, oprócz przesłuchania Powella, znajdują się dane o produkcji przemysłowej w strefie euro (o g. 11:00), bilansie płatniczym Polski (o g. 14:00) oraz o inflacji PPI w USA (o g. 14:30), a także Beżowa Księga FED (o g. 20:00). Na ekonomicznym horyzoncie widać już jutrzejsze publikacje z Chin dot. wzrostu gospodarczego w II kw. oraz produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w czerwcu (o g. 4:00).

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja