Liczenie złotego

Piątek,  2021-05-07, godzina: 09:10

 

Rzecznik generalny TSUE: polskie ustawodawstwo dot. systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest sprzeczne z prawem EU..
★ Bank Anglii (BoE) spowolnił tempo skupu aktywów..
★ USA: w ubiegłym tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najniższa od początku pandemii.

★ Kalendarz Eko: amerykański raport Departamentu Pracy oraz wystąpienie prezesa NBP.

 

Za nami

● W czwartek kurs EUR/PLN zbliżył się do granicy 4,6000 (max. 4,5911). Do porażki złotego przyczynił się m.in. globalny wzrost wyceny euro spowodowany wiadomością o nadspodziewanym wzroście sprzedaży detalicznej w Eurolandzie (12% r/r vs prognoza 9,4%). ● [TSUE] Jednak decydującą przyczyną knock downu polskiej waluty stała się opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który uznał, że polskie ustawodawstwo dot. systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest sprzeczne z prawem EU. ● [BoE] Na dodatek wczorajsza decyzja Banku Anglii o spowolnieniu tempa skupu obligacji rozbudziła spekulacje, że inne największe banki centralne (m.in. ECB) pójdą wkrótce w jego ślady. Ich konsekwencją było dalsze umocnienie wspólnej waluty zarówno kosztem konkurentów z G10 jak i CEE. Straty po stronie obozu EM zmniejszył news “South China Morning Post” o tym, że Chiny i Stany Zjednoczone wznowiły rozmowy handlowe. ● [USD] Równie pomocna dla złotego okazała się korekta spadkowa konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,2072, USD/PLN min. 3,7861), wywołana zniżką rentowności obligacji USA (np. 10-letnie: min. 1,562 %). Jej zakres ograniczyły informacje o spadku planowanych zwolnień pracowników amerykańskich firm w kwietniu oraz o najniższej od początku pandemii, liczbie osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek za oceanem w poprzednim tygodniu (498 tys. vs prognoza 540 tys.)

 

Przed nami

● [Raport DP] Dziś uwaga inwestorów koncentruje się na publikacji amerykańskich „payrolls’ów”, które pokażą jak przebiega odbudowa rynku pracy za oceanem. Wobec postępującego procesu korona-szczepień i stopniowego otwierania gospodarki USA analitycy oczekują, że w kwietniu przybyło średnio 978 tys. miejsc pracy. Ewentualne przebicie psychologicznej granicy miliona nowozatrudnionych zwiększy presję na FED ws. rozpoczęcia rozmów o taperingu (zmniejszeniu skali skupu aktywów), co z kolei będzie sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1980) i szkodzić jego rywalom z G10 i EM, nie wyłączając PLNa (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,8300). W przypadku rozczarowującego wyniku NFP należy się liczyć z odwrotną reakcją rynku walutowego (punkt oporu EUR/USD: 1,2080; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 3,7800). ● [NBP] Potencjalne zyski złotego może ograniczyć spodziewany gołębi przekaz z dzisiejszej konferencji prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego, poświęconej ocenie bieżącej sytuacji ekonomicznej w naszym kraju (początek o g. 15:00).

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja