Powrót Borysa

Czwartek, 2020-10-22, godzina: 08:55

 

 Polska: sprzedaż detaliczna nadspodziewanie wzrosła we wrześniu, ale nastroje konsumentów pogorszyły się w październiku.
 Barnier (KE): nowa umowa handlowa z Wielką Brytanią jest „w zasięgu ręki”. UK: wracamy do negocjacji.
 Koronawirus w Polsce: dobowa liczba nowych zachorowań na Covid-19 przekroczyła 10 tysięcy.
 Kalendarz Eko: dane z USA (wnioski o zasiłek, sprzedaż domów na rynku wtórnym, indeks Kansas FED dla przemysłu) oraz debata Trump-Biden.

 

Za nami

   ● [GUS]   W środę złoty ponownie znalazł się w spirali wyprzedaży. PLN powrócił do trendu spadkowego po wiadomości o pogorszeniu nastrojów polskich konsumentów w tym miesiącu (wg wskaźników BWUK i WWUK). Na dokładkę GUS podał, że „w październiku br. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury we wszystkich prezentowanych obszarach gospodarki (za wyjątkiem handlu hurtowego) kształtuje się na niższym poziomie niż w miesiącu poprzednim”. W tej sytuacji niewielkim pocieszeniem okazały się tylko nieco lepsze od oczekiwań dane o sprzedaży detalicznej we wrześniu (2,7% r/r vs prognoza 2,2%).   ● [Wirus]   Nie-mniejszym zmartwieniem dla polskiej waluty był raport Ministerstwa Zdrowia RP, który pokazał, że ostatniej doby potwierdzono ponad 10 tys. nowych przypadków zakażeń koronawirusem w naszym kraju (najwięcej od początku epidemii). Jakby w krajowej gospodarce było za mało problemów, z dnia na dzień znacząco wzrosła liczba osób przebywających na kwarantannie (o 45,6 tys. tj. +15,75%).   ● [EU-UK]   Straty złotego (max. EUR/PLN 4,5891, USD/PLN 3,8790) amortyzowały słowa głównego negocjatora warunków Brexitu z ramienia Komisji Europejskiej Michela Barniera o tym, że nowa umowa handlowa z Wielką Brytanią jest „w zasięgu ręki”. Możliwe, że to pod ich wpływem Londyn zgodził się na wznowienie negocjacji z Brukselą. Nadzieje na unijno-brytyjskie porozumienie przełożyły się na silny wzrost wyceny funta szterlinga (max. GBP/USD 1,3171, GBP/PLN 5,0795; min. EUR/GBP 0,9013), który ma za sobą najlepszą sesję od marca. W mniejszym stopniu zyskało euro (EUR/USD max. 1,1881).

 

Przed nami
[USA]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko największą uwagę przyciągają nowe publikacje z gospodarki amerykańskiej. O godzinie 14:30 Departament Pracy USA poda najnowsze dane nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. W ubiegłotygodniowym raporcie ich liczba niespodziewanie wzrosła do najwyższego poziomu od dwóch miesięcy, wzmacniając obawy, że odbicie na największym na świecie rynku pracy traci impet.   ● [Scenariusze]   Kolejna zwyżka wniosków pogorszy nastroje inwestycyjne, co będzie sprzyjać bezpiecznemu dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD 1,1830) i szkodzić ryzykownym walutom EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,9000). Półtorej godziny później tj. o g. 16:00 poznamy wrześniowy wynik sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA. Następny rekord na tamtejszym rynku nieruchomości stworzy bardziej przyjazny klimat dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 3,8300) i bardziej ryzykownych aktywów, a szkodliwy dla zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1880). Oprócz tego dziś zobaczymy jeszcze jak wyglądała aktywność produkcyjna w rejonie Kansas City w październiku. Nie zabraknie także kolejnych wystąpień publicznych polityków ECB (Hakkarainena) i FED (Barkina i Daly). Inwestorzy czekają także na ostatnią debatę prezydencką z udziałem Donalda Trumpa i Joe Bidena, która odbędzie się o g. 3:00 w nocy. Niepokój przed listopadowymi wyborami wzbudziła wypowiedź dyrektora agencji wywiadu USA Johna Ratcliffe’a, który ostrzegł, że Iran oraz Rosja próbują ingerować w ich wynik. Języczkiem u wagi pozostaje finał negocjacji Demokratów i Białego Domu ws. nowego pakietu stymulacyjnego dla gospodarki amerykańskiej.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja