Przyjdzie brytyjska koza do europejskiego woza?

Wtorek, 2020-10-20, godzina: 08:30

 

 Bloomberg: Wielka Brytania jest skłonna usunąć sporne zapisy w ustawie o rynku wewnętrznym.
 Minister zdrowia RP: w przyszłym tygodniu możemy mieć 15-20 tys. nowych zakażeń koronawirusem dziennie.
 NAHB: w październiku nastroje na rynku nieruchomości w USA są najlepsze w historii badania (tj. od 1985).
 Kalendarz Eko: krajowy wskaźnik Dobrobytu wg BIEC, polska produkcja przemysłowa oraz dane z USA nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów.

 

Za nami
[Brexit]   W poniedziałek wśród inwestorów ugruntowało się przekonanie, że presja polityczna oraz gospodarcza doprowadzi do zawarcia jakiejś umowy handlowej między Wielką Brytanią i Unią Europejską. Pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna na Wyspach wywołuje coraz więcej zgrzytów między rządem w Londynie a władzami miejskimi w północnej Anglii. Polityków martwi także piątkowa decyzja Moody’s o obniżeniu ratingu kredytowego Zjednoczonego Królestwa. Brytyjski minister Michael Gove powiedział w weekend, że istnieje możliwość powrotu do negocjacji. Agencja Bloomberga podała, że Wielka Brytania jest skłonna usunąćsporne zapisy w ustawie o rynku wewnętrznym, co dało nadzieje na przełom, jeśli obie strony wznowiłyby rozmowy.  ● [FX]   Wiara w pojednawczy scenariusz podbudowała funta (GBP/USD max. 1,1315) oraz euro (EUR/USD max. 1,1794). Mniej szczęścia miał złoty (max. EUR/PLN 4,5803, USD/PLN 3,8912). Jemu i bardziej ryzykownym aktywom szkodził zbliżający się termin zamknięcia rozmów w Izbie Reprezentantów ws. nowego pakietu fiskalnego w USA oraz rosnące obawy przed podwójną recesją w światowej gospodarce. Globalny niepokój podsyciła decyzja rządu Irlandii o wprowadzeniu sześciotygodniowego lockdownu. Natomiast polskiej walucie dodatkowo ciążyły słowa ministra zdrowia RP, który ostrzegł, że w przyszłym tygodniu możemy mieć w naszym kraju po 15-20 tys. nowych zakażeń koronawirusem dziennie. Pozycji PLNa broniły dobre dane z polskiego rynku pracy, a jego kompanów z EM wiadomość o najlepszych od 1985 nastrojach na amerykańskim rynku nieruchomości wg NAHB (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).

 

Przed nami
[BIEC, GUS]   Dziś poznamy pierwsze dane z polskiej gospodarki za październik, w którym niemal każdego dnia pada w naszym kraju nowy rekord potwierdzonych przypadków zachorowań na Covid-19. Już o godzinie 9:00 Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych opublikuje swój wskaźnik Dobrobytu, który pokaże aktualną kondycję ekonomiczną polskiego społeczeństwa. Ich znaczne pogorszenie zwiększy obawy o kontynuację ożywienia gospodarczego nad Wisłą, co może jeszcze bardziej podkopać notowania złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5900, USD/PLN: 3,9100). Szansą dla PLNa mogą być prognozowane dobre dane GUS o produkcji we wrześniu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5300, USD/PLN: 3,8600). Ich wzrost o 3,8% r/r (lub większy) da nadzieje, że krajowy przemysł jest zahartowany i poradzi sobie z 2-gą falą pandemii.   ● [USA]   W dalszej części dnia zainteresowanie inwestorów przeniesie się za Atlantyk, gdzie zaplanowano publikacje danych dot. pozwoleń i rozpoczętych budów domów we wrześniu. Natomiast jeszcze większy ciężar gatunkowy będą miały wydarzenia w Kongresie, gdzie ważą się losy kolejnego pakietu stymulacyjnego dla największej gospodarki świata. Dziś mija “deadline” wyznaczony przez przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na osiągnięcie porozumienia przed wyborami prezydenckimi. Jego przekroczenie będzie miało negatywne przełożenie na skłonność do podejmowania globalnego ryzyka inwestycyjnego. Z technicznego punktu widzenia zmiany na rynku bazowym EUR/USD ogranicza punkt wsparcia 1,1700 oraz punkt oporu: 1,1810.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja