Antyunijny Johnson przejmuje stery UK

Środa, 2019-07-24, godzina: 08:50

 

USA: Trump osiągnął porozumienie z Kongresem ws. sprawie dwuletniego budżetu i limitu zadłużenia.

Eurodolar najniżej od 31 maja 2019.
Goldman Sachs: wybór Johnsona na nowego premiera Wielkiej Brytanii zwiększył prawdopodobieństwo twardego Brexitu z 15% do 20%.
MFW: dynamika wzrostu gospodarczego na świecie spowolni w 2019 do 3,2%.
Kalendarz Eko: PMI w EU i USA, dane nt. sprzedaży nowych domów w Stanach i raport EIA nt. zmiany zapasów paliw za oceanem.

 

Za nami
Wczorajszemu oczekiwaniu na czwartkową decyzję ECB towarzyszył dalszy wzrost notowań dolara.   ● [Trump]   Pomyślny dla zielonej waluty rozwój wypadków z ostatnich dni podtrzymał prezydent Trump, który poinformował na Twitterze o zawarciu porozumienia z Kongresem Stanów Zjednoczonych ws. dwuletniego budżetu i limitu zadłużenia. Umowa pozwoli uniknąć w tym czasie ponownego zawieszenie pracy rządu federalnego. Ostatni shutdown, który miał miejsce na przełomie grudnia i stycznia, kosztował gospodarkę USA ok 3 mld USD. W apogeum umocnienia zielonej waluty, kurs EUR/USD osiągnął wartość 1,1141, nienotowaną od 31 maja br.   ● [UK]   Pro-dolarowy kierunek obrał także rynek GBP/USD (min. 1,2422). Na niekorzyść funta inwestorzy z wyprzedzeniem dyskontowali wybór antyunijnego Borisa Johnsona na stanowisko przewodniczącego Partii Konserwatywnej, który niemal automatycznie obejmie urząd premiera Wielkiej Brytanii. Dodatkowym obciążeniem dla szterlinga był najniższy od kwietnia 2010 wynik brytyjskiego wskaźnika zamówień wg CBI (-34 pkt w lipcu vs prognoza -15 pkt).   ● [PLN]   Globalny popyt na dolara oraz większe ryzyko Brexitu bez umowy (wg Goldman Sachs po wyborze Johnsona wzrosło z 15% do 20%) odbiły się czkawką złotemu (max. EUR/PLN 4,2587, USD/PLN 3,8205). Na wartość PLN i pozostałych walut regionu CEE niekorzystnie oddziaływał też spadek rynkowego prawdopodobieństwa obniżki stóp ECB podczas jutrzejszego posiedzenia Banku (z ok 60% w piątek do 35,4% wczoraj). Polskiej walucie i innym ryzykownym aktywom nie pomagała również spadkowa rewizja prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego dot. wzrostu gospodarczego na świecie w tym roku (z 3,3% do 3,2%). Straty złotego i zyski odwrotnie z nim skorelowanego dolara ograniczyły gorsze od oczekiwań dane z rynku nieruchomości USA dot. niższej sprzedaży domów na rynku wtórnym (5,27 mln vs prognoza 5,34 mln). Zawiodła także informacja o nieoczekiwanym spadku aktywności w sektorze produkcyjnym w okręgu FED Richmond (-12 pkt vs prognoza 5 pkt).

 

Przed nami
[PMI]   Dziś „dzień PMI“. Spodziewane jest nieznaczne pogorszenie koniunktury w przemyśle Francji i usługach całej strefy euro oraz jej poprawa w USA.   ● [Scenariusze]   Realizacja tego scenariusza może zachęcać do dalszej sprzedaży euro (punkt wsparcia EUR/USD 1,1140) oraz jego peryferyjnych aliantów (punkty oporu EUR/PLN 4,2800, USD/PLN 3,8200) i zakupu dolara. W przypadku kombinacji dobrych danych z EU oraz słabych informacji zza Atlantyku należy się liczyć z odwrotną reakcją rynku walutowego (punkt oporu EUR/USD 1,1225, punkty wsparcia EUR/PLN 4,2400, USD/PLN 3,7700) . Warto jednak mieć na uwadze, że popyt na wspólną walutę będzie ograniczony wyczekiwaniem na decyzję ECB ws. ewentualnej obniżki stóp procentowych w EZ (więcej na ten temat znajdzie się w naszym jutrzejszym Alercie FX24). Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś warto pamiętać o danych dotyczących sprzedaży nowych domów w USA oraz publikacji raportu amerykańskiej agencji EIA, zawierającego informacje o cotygodniowej zmianie komercyjnych zapasów ropy i benzyny w Stanach. Z pola widzenia nie można także tracić Zatoki Perskiej, gdzie utrzymuje się wybuchowa sytuacja, po tym jak w ostatnim czasie doszło do przejęcia dwóch tankowców brytyjskich przez Iran.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja