Brytyjczycy wracają do punktu wyjścia

Środa, 2019-03-13, godzina: 08:45

 

★ UK: parlament brytyjski powtórnie odrzuca umowę precyzującą warunki rozwodu z EU.

★ Zmienność funta największa od referendum ws. Brexitu.
★ USA: w styczniu inflacja cen konsumpcyjnych spadła do najniższego poziomu od września 2016.
★ Przedstawiciel USA: jeśli w umowie handlowej z Chinami nie znajdzie się mechanizm egzekwowania zapisów to Trump jej nie podpisze.
★ Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa w EZ, zamówienia na dobra trwałe i PPI z USA oraz kolejne głosowanie ws. Brexitu.

 

Za nami
[UK]   Trwa rollercoaster na rynku brytyjskiego funta, gdzie zmienność jest teraz największa od czasu referendum ws. Brexitu (czerwiec 2016). Po tym jak w poniedziałek kurs GBP/PLN zameldował się na najwyższym poziomie od kwietnia 2017 (szczegóły w naszym wtorkowym Alercie FX24), wczoraj zanurkował o ponad 10 groszy (min. 4,9687). Kolejną huśtawkę nastojów wywołała wypowiedź prokuratora generalnego Wielkiej Brytanii. Geoffrey Cox zakomunikował, że [mimo nowych deklaracji politycznych złożonych przez Unię] ryzyka prawne dla umowy ws. Brexitu, renegocjowanej przez premier May, pozostały bez zmian. Jego opinię podzielili brytyjscy deputowani, którzy powtórnie odrzucili porozumienie precyzujące warunki miękkiego rozwodu z Brukselą (242 za vs 391 przeciw).   ● [FX]   Z uwagi na to, że taki scenariusz był już przez rynek zdyskontowany po wypowiedzi Coxa, funt zredukował część poniesionych wcześniej strat. To efekt zwiększenia zakładów na opóźnienie Brexitu lub II referendum. Taka perspektywa pozytywnie wpłynęła na euro (EUR/USD max. 1,1305) oraz waluty regionu CEE (min. EUR/PLN 4,2956, USD/PLN 3,8035).   ● [CPI USA]   Dodatkowym powodem do nowych zakupów walut EU była negatywna dla dolara informacja o spadku dynamiki inflacji cen konsumpcyjnych, która w styczniu zanotowała najniższy wynik od września 2016 roku (1,5% r/r vs prognoza 1,6%). Zdaniem analityków Financial Times najnowsze dane będą kolejnym argumentem dla Banku Rezerwy Federalnej za utrzymaniem stóp procentowych w USA bez zmian. Z raportu amerykańskiego Biura Statystyki Pracy wynika, że największym obciążeniem dla wskaźnika CPI był znaczny spadek cen paliw i energii, samochodów oraz leków na receptę.

 

Przed nami

Najważniejszym punktem agendy inwestorów pozostaje Brexit.   ● [Makro]   Nie można zapominać o bieżących wydarzeniach makroekonomicznych, wśród których najważniejszy będzie styczniowy wynik produkcji przemysłowej w Eurolandzie. Natomiast po południu (o g. 13:30) ogłoszone zostaną dane dotyczące inflacji PPI w lutym oraz styczniowych zamówień na dobra trwałe w USA .   ● [Scenariusze]   Obok wczorajszych rozstrzygnięć w Londynie (zwiększających szanse na opóźnienie Brexitu lub drugie referendum), walutom europejskim będzie sprzyjać ew. dobry wynik produkcji (punkt oporu EUR/USD: 1,1305; wsparcie EUR/PLN: 4,2900, USD/PLN: 3,8000). Jednak do większych zakupów EUR czy CEE zniechęcać będzie niepewność przed kolejnym głosowaniem w parlamencie Zjednoczonego Królestwa. Tym razem brytyjscy deputowani staną przed wyborem opuszczenia Wspólnoty bez porozumienia. Ze względu na rosnące poparcie Wyspiarzy dla takiego scenariusza (44% wg sondażu “Sunday Telegraph”) oraz możliwe lepsze wyniki zza oceanu, kapitał może popłynąć w stronę bezpiecznego dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1220, punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,8600).   ● [USA-Chiny]   Podobną reakcję mogą wywołać rosnące obawy przed fiaskiem negocjacji handlowych Amerykanów z Chińczykami. Przedstawiciel USA ds. handlu Robert Lighthizer powiedział wczoraj, że jeśli w umowie handlowej nie znajdzie się mechanizm egzekwowania jej zapisów (np. w postaci ceł), to „Trump nie podpisze porozumienia”.

 

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja