Metamorfoza na Wall Street zmienia układ sił na rynku walutowym.

Środa, 2018-10-17, godzina: 09:15

 

★ Niemcy: indeks Zew spadł z -10,6 pkt w IX do -24,7 pkt w X’18.

★ Polska: Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 3,2% r/r w IX’18.
★ UK: Wynagrodzenia wzrosły o 3,1% r/r (najszybciej od 2009).
★ Włochy: rząd zatwierdził i wysłał do Brukseli projekt budżetu zawierający wzrost deficytu budżetowego z 1,8% w 2018 do 2,4% w 2019.
★ Juncker (przewodniczący KE): projekt budżetu Włoch nie jest zgodny z zaleceniami UE i narusza przepisy.
★ Barnier (EU): porozumienie ws. Brexitu zostanie osiągnięte w nadchodzących tygodniach.
★ USA: produkcja przemysłowa wzrosła o 0,3% we IX’18 (prognoza 0,2%) .
★ Raport JOLTS: liczba ofert pracy w USA wzrosła do 7,136 mln w VIII’18 (z 7,077 mln w VII’18).
★ Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa w Polsce, inflacja HICP w strefie euro, protokół z posiedzenia FOMC.

 

Za nami
Wtorkowe wydarzenia diametralnie zmieniły nastawienie inwestorów do ryzyka. Ich nastroje ze stanu bliskiego paniki przeszły w stan euforii.   ● [Wall Street, mikro]   Główną przyczyną tej metamorfozy były publikacje wyników kwartalnych amerykańskich spółek giełdowych, które odsunęły w cień obawy przed podwyżkami stóp FED i negatywnymi skutkami wojny handlowej z Chinami. Przełomowe okazały się wczorajsze raporty blue chipów z sektorów finansowego, opieki zdrowotnej i wysokich technologii, które podbiły wszystkie najważniejsze indeksy na Wall Street (DJI: +2,17 % do 25798,42 pkt; S&P500: +2,15 % do 2809,92 pkt; NASDAQ: +2,89 % do 7645,49 pkt). Po ogłoszeniu znakomitych wyników w pionie bankowości inwestycyjnej w górę poszybowały ceny akcji banków Morgan Stanley (+6,1%) i Goldman Sachs (+3,1%). Za sprawą doskonałych rezultatów osiągniętych przez firmy Johnson & Johnson i United Health oraz oczekiwań na dobre wyniki Netflixa wzrosła średnia wycena firm z branży zdrowotnej i technologicznej (ponad 2,5%). Dow Jones (indeks cen akcji największych spółek giełdowych USA) znalazł się o 4% powyżej dna z zeszłego tygodnia.   ● [Makro USA]   Dobry obraz koniunktury w skali mikro wzmocniły amerykańskie dane makro. We wrześniu, czwarty miesiąc z rzędu, wzrosła produkcja przemysłowa (choć jej dynamika spadła). Bardzo optymistyczną sytuację na rynku pracy i rekordową liczbę wakatów (7,1 mln) pokazał raport JOLTS (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym), potwierdzając, że gospodarka USA ma się dobrze.   ● [Dolar]   Znaczna poprawa nastrojów giełdowych i konsolidacja na rynku amerykańskich obligacji skarbowych, odwróciły uwagę inwestorów od dolara, który tracił wobec głównych konkurentów z koszyka G10 (np. EUR/USD max.: 1,1621) oraz w stosunku do walut EM (np. USD/TRY: -1,62%, USD/ZAR: -1,37%). Rynki wschodzące były dodatkowo wspierane przez utrzymujące się wysokie ceny ropy (Brent: +0,78 % do 81,41 USD/bbl; Crude: +0,20 % do 71,92 USD/bbl), w związku z kryzysem wokół Arabii Saudyjskiej i spadkiem eksportu surowca przez Iran (z 2,5 do 1,5 mln baryłek dziennie).   ● [Złoty]   Polska waluta utrzymała się w głównym nurcie zmian (min. EUR/PLN: 4,2828, USD/PLN: 3,6900), jednak jej zyski wyhamował alarmujący spadek niemieckiego wskaźnika Zew, informującego o znacznym pogorszeniu nastrojów wśród inwestorów instytucjonalnych, w odniesieniu do sytuacji gospodarczej Niemiec. Na niekorzyść złotego przemawiały też dane z krajowego rynku pracy. Po raz kolejny niespodziewanie spadła dynamika krajowego zatrudnienia (z 3,4% do 3,2% w ujęciu rocznym), czemu towarzyszyło również nieznaczne wyhamowanie wzrostu dynamiki płac (do 6,7% w ujęciu rocznym).

 

Przed nami

   ● [Kalendarz Eko]   Dzisiejszy dzień powinien przynieść odpowiedzi na kilka ważnych pytań. Wśród zagadek nurtujących inwestorów jest rozwój inflacji w strefie euro (warunkujący politykę Europejskiego Banku Centralnego) oraz tempo podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Informacji na ten temat dostarczą dane o inflacji HICP w Eurolandzie oraz protokół z ostatniego posiedzenia FOMC.   ● [Scenariusze]   Kombinacja niskiej inflacji w strefie euro i jastrzębich opinii polityków FED będzie premiować dolara vs euro i CEE (wsparcie EUR/USD: 1,1530, opór EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,7300). Odwrotny zestaw informacji doda siły wspólnej walucie i jej satelitom (opór EUR/USD: 1,1620, wsparcie EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,6900). Dla złotego ważne będą również dane nt. krajowej produkcji przemysłowej.   ● [Inne wydarzenia]   Warto bacznie śledzić rozwój wydarzeń na giełdach oraz wokół włoskiego budżetu. Kontynuacja odbicia na rynkach akcji będzie zwiększać globalny apetyt na ryzyko, a eskalacja konfrontacji Rzymu z Brukselą ograniczy atrakcyjność walut EU.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja