Niebezpieczna przestrzeń i procedura

Poniedziałek,  2023-11-20, godzina: 08:50

 

Domański (KO): jest jeszcze przestrzeń na kolejne obniżki stóp NBP o 25-50 pb.
Kotecki (RPP): Polska zostanie objęta unijną procedurą nadmiernego deficytu.
Holzmann i Nage z ECB oznajmili, że Bank musi być przygotowany do kolejnej podwyżki stóp, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Dolar ma za sobą najgorszy tydzień od połowy lipca br.
Kalendarz Eko: w tym tygodniu dane z Polski o inflacji PPI, płacach, produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, a także wstępne wyniki indeksów PMI z €Z i USA oraz protokół Fed.

 

Za nami

 [PLN]   Po ośmiodniowej serii spadku kursu EUR/PLN, w piątek dobra passa złotego została przerwana (max. 4,3938). Na drodze do podtrzymania korzystnego trendu stanął kandydat na ministra finansów RP Andrzej Domański, który powiedział, że jest jeszcze przestrzeń na kolejne obniżki stóp NBP o 25-50 pb. Na dodatek nastroje wokół PLNa pogorszyła jeszcze wypowiedź Ludwika Koteckiego z RPP, że Polska zostanie objęta unijną procedurą nadmiernego deficytu.   ● [EUR]   Jednocześnie wspólnej walucie sprzyjały jastrzębie wystąpienia Roberta Holzmanna i Joachima Nage’a z ECB, którzy oznajmili, że Bank musi być przygotowany do kolejnej podwyżki stóp, jeśli zajdzie taka potrzeba. Pod wpływem tych słów popularny eurodolar zameldował się powyżej granicy 1,09 (max. 1,0935).   ● [USD]   Obciążeniem dla zielonej waluty (USD/PLN min. 4,0091) stał się spadek rentowności amerykańskich obligacji (np. 10-letnie: min. 4,379% tj. najniżej od dwóch miesięcy) spowodowany wzrostem oczekiwań na przyszłoroczne obniżki stóp Fed. Aktualnie rynek terminowy wycenia, że do końca przyszłego roku Bank Rezerwy Federalnej zetnie stopy łącznie o 93 punkty bazowe. Przewidywania gołębiego zwrotu w amerykańskiej polityce pieniężnej sprawiły, że dolar ma za sobą najgorszy tydzień od połowy lipca br. W ostatnich pięciu dniach indeks mierzący wartość amerykańskiej waluty wobec koszyka jej sześciu globalnych rywali (euro, jena, funta, dolara kanadyjskiego, korony szwedzkiej oraz franka szwajcarskiego) stopniał o prawie 1,8%. Straty dolara mogły być nawet większe gdyby nie piątkowa wiadomość o niespodziewanym wzroście liczby rozpoczętych budów domów w USA, która wskazuje, że firmy budowlane w dalszym ciągu czerpią korzyści z ograniczonej podaży na rynku wtórnym.

 

Przed nami

   ● [PLN]   Rozpoczynający się tydzień przyniesie wiele publikacji makroekonomicznych z Polski, które pokażą jak nasza gospodarka weszła w ostatni kwartał tego roku. W najbliższych dniach poznamy październikowe dane nt. inflacji PPI, produkcji przemysłowej, przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń (we wtorek) oraz sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-remontowej, a także aktualnych nastrojów konsumentów (w środę). Lepsze wyniki makroekonomiczne zmniejszyłyby szanse na kolejne obniżki stóp NBP, co byłoby wodą na młyn złotego (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,3500, USD/PLN 4,0000). Natomiast słabsze dane mogłyby zachęcić RPP do wznowienia cięć, a inwestorów do zamknięcia kolejnych długich pozycji w polskiej walucie (punkty oporu: EUR/PLN 4,4500, USD/PLN 4,1000).   ● [EUR/USD]   Gracze globalni czekają na publikacje zapisu z ostatniego posiedzenia Fed (środa) oraz na ogłoszenie wstępnych wartości indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług Eurolandu i USA (czwartek-piątek). Jastrzębi protokół (sugerujący możliwość kolejnej podwyżki stóp Fed) i wyższe wskaźniki koniunktury dla Stanów Zjednoczonych podreperują konto dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0850). Odwrotny splot ekonomiczny może go obciążyć (punkt oporu EUR/USD: 1,0950). W międzyczasie warto monitorować sytuację wojenną w Ukrainie i w Strefie Gazy oraz towarzyszące tym konfliktom wydarzenia geopolityczne.