
20 lis Niebezpieczna przestrzeń i procedura
Posted at 10:07h
in alert
Poniedziałek, 2023-11-20, godzina: 08:50
★ Domański (KO): jest jeszcze przestrzeń na kolejne obniżki stóp NBP o 25-50 pb.
★ Kotecki (RPP): Polska zostanie objęta unijną procedurą nadmiernego deficytu.
★ Holzmann i Nage z ECB oznajmili, że Bank musi być przygotowany do kolejnej podwyżki stóp, jeśli zajdzie taka potrzeba.
★ Dolar ma za sobą najgorszy tydzień od połowy lipca br.
★ Kalendarz Eko: w tym tygodniu dane z Polski o inflacji PPI, płacach, produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, a także wstępne wyniki indeksów PMI z €Z i USA oraz protokół Fed.
Za nami
● [PLN] Po ośmiodniowej serii spadku kursu EUR/PLN, w piątek dobra passa złotego została przerwana (max. 4,3938). Na drodze do podtrzymania korzystnego trendu stanął kandydat na ministra finansów RP Andrzej Domański, który powiedział, że jest jeszcze przestrzeń na kolejne obniżki stóp NBP o 25-50 pb. Na dodatek nastroje wokół PLNa pogorszyła jeszcze wypowiedź Ludwika Koteckiego z RPP, że Polska zostanie objęta unijną procedurą nadmiernego deficytu. ● [EUR] Jednocześnie wspólnej walucie sprzyjały jastrzębie wystąpienia Roberta Holzmanna i Joachima Nage’a z ECB, którzy oznajmili, że Bank musi być przygotowany do kolejnej podwyżki stóp, jeśli zajdzie taka potrzeba. Pod wpływem tych słów popularny eurodolar zameldował się powyżej granicy 1,09 (max. 1,0935). ● [USD] Obciążeniem dla zielonej waluty (USD/PLN min. 4,0091) stał się spadek rentowności amerykańskich obligacji (np. 10-letnie: min. 4,379% tj. najniżej od dwóch miesięcy) spowodowany wzrostem oczekiwań na przyszłoroczne obniżki stóp Fed. Aktualnie rynek terminowy wycenia, że do końca przyszłego roku Bank Rezerwy Federalnej zetnie stopy łącznie o 93 punkty bazowe. Przewidywania gołębiego zwrotu w amerykańskiej polityce pieniężnej sprawiły, że dolar ma za sobą najgorszy tydzień od połowy lipca br. W ostatnich pięciu dniach indeks mierzący wartość amerykańskiej waluty wobec koszyka jej sześciu globalnych rywali (euro, jena, funta, dolara kanadyjskiego, korony szwedzkiej oraz franka szwajcarskiego) stopniał o prawie 1,8%. Straty dolara mogły być nawet większe gdyby nie piątkowa wiadomość o niespodziewanym wzroście liczby rozpoczętych budów domów w USA, która wskazuje, że firmy budowlane w dalszym ciągu czerpią korzyści z ograniczonej podaży na rynku wtórnym.