Gorący złoty

Piątek,  2023-11-17, godzina: 08:50

 

★ Kurs EUR/PLN osiągnął najniższy poziom od wybuchu pandemii w marcu 2020.
Virag (MNB): bank centralny Węgier utrzyma dotychczasowe tempo obniżek stóp, mimo nacisków ze strony rządu, aby je przyspieszyć.
USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najwyższa od sierpnia br.
Kalendarz Eko: dane nt. inflacji HICP w Eurolandzie oraz nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów w USA, a także wystąpienia publiczne polityków ECB i Fed.

 

Za nami

W czwartek złoty kontynuował swój powyborczy rajd, dzięki czemu kurs EUR/PLN zameldował się na najniższym poziomie od wybuchu pandemii w marcu 2020 roku (min. 4,3631), a rynek GBP/PLN przebił granicę 5,00 (min. 4,9855).   ● [MNB]   Nasz pieniądz skorzystał z napływu kapitału do Regionu Europy Środkowo-Wschodniej po tym, jak wiceprezes Narodowego Banku Węgier Barnabas Virag powiedział, że MNB utrzyma dotychczasowe tempo obniżek stóp, mimo nacisków ze strony węgierskiego rządu, aby je przyspieszyć. Naturalnie największym wygranym tych słów był forint.   ● [USA]   Aprecjacji walut CEE sprzyjała także wiadomość o najwyższej od sierpnia br. liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu (231 tys. vs prognoza: 220 tys.; poprzednio: 218 tys.), która zaszkodziła konkurencyjnemu dolarowi (EUR/USD max. 1,0895, USD/PLN min. 4,0070). Dodatkowym obciążeniem dla zielonej waluty stała się informacja o największym od grudnia 2022 spadku amerykańskiej produkcji przemysłowej w październiku (-0,6% m/m vs prognoza -0,3%; poprzednio 0,1%).   ● [Ropa]   Seria rozczarowujących danych z największej gospodarki świata zwiększyła obawy o zapotrzebowanie na ropę, co obniżyło cenę tego surowca do najniższego poziomu od czterech miesięcy. Makroekonomicznym pocieszeniem za oceanem był niespodziewany wzrost indeksu Fed z Filadelfii w listopadzie (-5,9 pkt va prognoza -9 pkt; poprzednio -9 pkt), który pokazuje aktywność produkcyjną Środkowo-Atlantyckim Okręgu Rezerwy Federalnej.

 

Przed nami

   ●Dziś na makroekonomicznej agendzie inwestorów znajdują się nowe dane z Eurolandu i z USA oraz wystąpienia publiczne polityków ECB i Fed.   ● [€Z]   W pierwszej części dnia posłuchamy samej prezes Europejskiego Banku Centralnego Christiny Lagarde (o g. 9:30) oraz zobaczymy jak finalnie kształtowały się ceny konsumpcyjne w Eurolandzie (o g. 11:00).   ● [USA]   Następnie zainteresowanie inwestorów przeniesie się za Atlantyk. O godzinie 14:30 poznamy październikowe liczby dot. pozwoleń i rozpoczętych budów domów. Z kolei półtorej godziny później (tj. o g. 16:00) głos zabierze prezes oddziału Rezerwy Federalnej z San Francisco Mary Daly.   ● [Scenariusze]   Zwolennicy dalszego umocnienia złotego (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,3500, USD/PLN 4,0000) powinni trzymać kciuki za niższe wyniki ze strefy euro i Stanów Zjednoczonych oraz za gołębie sygnały z ECB (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800) i Fed (punkt oporu EUR/USD: 1,0900). Odwrotny splot wydarzeń może wywołać realizację zysków i korektę spadkową naszego pieniądza (punkty oporu: EUR/PLN 4,4500, USD/PLN 4,1000) .