RePowerPLN

Czwartek,  2023-11-16, godzina: 08:50

 

★ Bloomberg: jeszcze w tym roku Polska może uzyskać dostęp do pierwszych środków z Krajowego Planu Odbudowy.
Kochalski (RPP): dopuszczam możliwość braku zmiany stóp procentowych NBP w przyszłym roku.
Wielka Brytania: w październiku inflacja CPI spadła najbardziej od 1992 roku.
USA: w poprzednim miesiącu sprzedaż detaliczna spadła mniej, niż prognozowano.
★ Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden w dalszym ciągu uważa, że przywódca Chin Xi Jinping jest dyktatorem.
★ Kalendarz Eko: amerykański raport jobless claims, indeks Fed z Filadelfii, produkcja przemysłowa z USA oraz wystąpienia publiczne Mester i Williamsa z FOMC.

 

Za nami

W środę kurs EUR/PLN osiągnął najniższy poziom od sierpnia 2020 roku (min. 4,3830).   ● [KPO, RPP]   Nowym paliwem dla złotego stały się doniesienia Bloomberga, że jeszcze w tym roku Polska może uzyskać dostęp do pierwszych środków z Krajowego Planu Odbudowy. Według źródeł agencji nasz kraj otrzyma zaliczkę w wysokości 550 mln EUR z puli RePowerEU, przeznaczonej na transformację energetyczną. Naszą walutę promowała też wypowiedź Cezarego Kochalskiego z RPP, że dopuszcza możliwość braku zmiany stóp procentowych NBP w przyszłym roku. Pozycję jastrzębiego skrzydła RPP wzmocniła wzrostowa rewizja finalnych danych o krajowej inflacji CPI w październiku (z 6,5% do 6,6%).   ● [CPI UK]   Kilkuletnie minimum osiągnął kurs GBP/USD. Funt był wczoraj najtańszy wobec złotego od stycznia 2021 (min. 5,0216). Obciążeniem dla szterlinga stała się informacja o największym od 1992 miesięcznym spadku brytyjskiej inflacji CPI w październiku (4,6% r/r vs prognoza 4,8%; poprzednio 6,7%), która zwiększyła oczekiwania na przyszłoroczne obniżki stóp Banku Anglii.   ● [USA]   Zyski złotego limitowała wiadomość o mniejszym, niż zakładano spadku sprzedaży detalicznej w USA, która pomogła konkurencyjnemu dolarowi. Makroekonomicznym wsparciem dla dolara stał się także najwyższy od kwietnia wynik indeksu NY Empire State, który obrazuje koniunkturę gospodarczą w całym stanie Nowy Jork. Do większych zakupów dolara zniechęcał jednak największy od kwietnia 2020 spadek amerykańskiej inflacji cen producentów PPI w ujęciu miesięcznym (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko).   ● [Biden – Xi]   Od rana traci juan. Kurs USD/CNH wzrósł do max. 7,2687 po tym, jak po wczorajszym spotkaniu prezydentów USA i Chin Joe Biden powiedział, że w dalszym ciągu postrzega Xi Jinpinga jako dyktatora.

 

Przed nami

   ●USA]   Przed nami kolejny dzień naszpikowany ważnymi wydarzeniami ekonomicznymi w USA. Punktualnie o godzinie 14:30 poznamy dane nt. aktywności produkcyjnej w Środkowo-Atlantyckim Okręgu Fed w listopadzie oraz nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu. W tym samym czasie swoje publiczne wystąpienie rozpocznie prezes oddziału Rezerwy Federalnej z Cleveland Loretta Mester. Natomiast 45 minut później (tj. o godzinie 15:15) zostanie ogłoszony październikowy wynik amerykańskiej produkcji przemysłowej. Następnie (o godzinie 15:25) głos zabierze wpływowy prezes oddziału Rezerwy Federalnej z Nowego Jorku John Williams.   ● [Scenariusze]   Lepsze od prognoz wyniki gospodarki USA i jastrzębie komentarze członków FOMC (opowiadające się za kolejną podwyżką stóp) pomogą dolarowi otrząsnąć się z wtorkowego nokautu. Natomiast gorsze dane i gołębie wypowiedzi (sygnalizujące możliwość obniżek stóp w pierwszej połowie 2024) wystawią go na kolejny cios. Pod wpływem takiego zestawu informacji ze Stanów Zjednoczonych, rynkowa huśtawka może przechylić się na korzyść złotego (punkty wspacia EUR/PLN: 4,3800, USD/PLN: 4,4000) i przeciw amerykańskiej walucie (punkt oporu EUR/USD: 1,0900). Natomiast przy odwrotnym splocie wiadomości efekt będzie przeciwny (punkty oporu EUR/PLN: 4,4500, USD/PLN: 4,1000, punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800).