Oczekiwanie na wyzwanie

Wtorek,  2023-11-14, godzina: 08:50

 

Ankieta oddziału Fed z Nowego Jorku pokazała spadek rocznych oczekiwań inflacyjnych konsumentów.
OPEC podniósł swoją prognozę dot. globalnego popytu na ropę w 2023.
Polska: we wrześniu odnotowano nadspodziewaną nadwyżkę na rachunku bieżącym.
Japoński jen jest najtańszy wobec dolara od października 2022.
Kalendarz Eko: PKB Polski w III kw., niemiecki indeks ZEW, inflacja CPI z USA oraz wystąpienia publiczne dwóch polityków Fed.

 

Za nami

Poniedziałkowa sesja walutowa upłynęła w atmosferze wyczekiwania na dzisiejsze dane o amerykańskiej inflacji CPI (więcej na ten temat w części Przed nami).   ● [USD]   Najwyższa ranga tej oczekiwanej publikacji spowodowała u inwestorów awersję do dolara. Negatywnym prognostykiem dla graczy obstawiających kolejną podwyżkę stóp Fed (i zarazem dla zielonej waluty) stała się ankieta oddziału Rezerwy Federalnej z Nowego Jorku, która pokazała spadek rocznych oczekiwań inflacyjnych amerykańskich konsumentów (z 3,7% do 3,6%).   ● [Ropa]   Wyzwaniem dla dolara (EUR/USD max. 1,0706) były także wydarzenia na rynku ropy, gdzie ceny wzrosły wczoraj o prawie 2% po tym, jak OPEC podniósł swoją prognozę dot. globalnego popytu na ropę w 2023 oraz podtrzymał swoje relatywnie wysokie szacunki na 2024.   ● [JPY]   Wśród walut G10 tracił także jen. Kurs USD/JPY wzrósł do najwyższego poziomu od października 2022 (max. 151,92) w reakcji na wiadomość, że japońska inflacja cen dóbr korporacyjnych po raz pierwszy od ponad 2,5 roku spadła poniżej poziomu 1%, co wskazuje na zmniejszenie presji kosztowej. Minister finansów Japonii Shunichi Suzuki powiedział wczoraj, że rząd będzie na bieżąco monitorował rynek walutowy i odpowiednio reagował na dalsze osłabienie jena, który od początku roku stracił już prawie 14% w stosunku do dolara.   ● [PL]   Na słabości dolara skorzystał złoty (EUR/PLN min. 4,4215, USD/PLN min. 4,1301), któremu pomogła informacja o nadspodziewanej nadwyżce na rachunku bieżącym Polski we wrześniu (z -299 mln EUR do +394 mln EUR).

 

Przed nami

   ● [CPI USA]   Ekonomicznym hitem dzisiejszej sesji będzie publikacja październikowych danych o amerykańskiej inflacji CPI. Jej prognozowany spadek (z 3,7% r/r do 3,3%) może zwiększyć oczekiwania rynku ws. zakończenia cyklu podwyżek stóp Fed w grudniu br., co byłoby szkodliwe dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0750), a zarazem korzystne dla jego rywali z rynków G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1000). W przypadku wyższego CPI politycy Banku Rezerwy Federalnej mogliby mieć pretekst do kolejnej podwyżki, a gracze walutowi do kupna zielonego pieniądza (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0650) np. w zamian za złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 4,2000). Okazję do skomentowania dzisiejszego wyniku będą mieć prezesi oddziałów Rezerwy Federalnej z Cleveland (Loretta Mester) oraz z Chicago (Austan Goolsbee).   ● [PKB PL]   O pozycji startowej naszej waluty zdecydują wstępne dane nt. polskiego PKB w III kwartale, które poznamy o godzinie 10:00. Analitycy spodziewają się jego wzrostu z -0,6% r/r w II kw. do +0,3 r/r, co może pozytywnie oddziaływać na wartość PLNa.   ● [ZEW DE]   Z kolei wyjściowe położenie euro zależeć będzie od wyniku indeksu nastrojów ekonomicznych w Niemczech w tym miesiącu. Rynek zakłada odbicie ZEW z -1,1 pkt w październiku do + 5 pkt w listopadzie, co mogłoby poprawić notowania wspólnej waluty.