16 paź Święto demokracji
Posted at 09:43h
in alert
Poniedziałek, 2023-10-16, godzina: 08:50
★ Polska: wg danych „late poll” w wyborach do Sejmu PiS uzyskał 36,6% głosów, Koalicja Obywatelska 31,0% głosów, Trzecia Droga 13,5% głosów, Nowa Lewica 8,6% głosów i Konfederacja 6,4% głosów, co w przypadku potwierdzenia przez PKW dałoby zwycięstwo partiom tzw. opozycji demokratycznej i większość mandatów w 460-osobowej izbie.
★ Chiny: we wrześniu dynamika spadku importu i eksportu zmalała drugi miesiąc z rzędu.
★ Ceny ropy wzrosły o blisko 6%, tj. najbardziej od 3-go kwietnia.
★ Stany Zjednoczone zaostrzyły sankcje przeciw Rosji dotyczące eksportu drogą morską obejmując nimi dwóch armatorów z Turcji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
★ Uniwersytet Michigan: nastroje amerykańskich konsumentów pogorszyły się, a ich oczekiwania inflacyjne wzrosły.
★ Patrick Harker (Fed): Bank może utrzymać stopy procentowe tam gdzie są teraz.
★ Kalendarz Eko: inflacja bazowa w Polsce i indeks NY Empire State z USA oraz wystąpienie publiczne prezesa Fed w Filadelfii Patricka Harkera.
Za nami
W ubiegły piątek polscy inwestorzy żyli wyborami Parlamentarnymi, które odbyły się w niedzielę. Zanim doszło do głosowania w Polsce, światowe rynki finansowe były zaaferowane wydarzeniami wokół polityki monetarnej i geopolityki. ● [Chiny] Za wielkim murem zaniepokojenie na giełdach (SHC: -0,64%; HSI: -2,33%) wzbudziły niskie wyniki inflacji, które wpisały się w tamtejsze obawy przed deflacją. Na pocieszenie chińskich inwestorów okazało się, że we wrześniu dynamika spadku chińskiego importu i eksportu zmalała drugi miesiąc z rzędu. ● [Ropa] Dynamiczna sytuacja panowała na rynku naftowym, gdzie główną rolę odgrywała geopolityka. Dużym echem odbiła się tam informacja o zaostrzeniu przez Stany Zjednoczone sankcji przeciw Rosji dotyczących eksportu drogą morską obejmując nimi dwóch armatorów z Turcji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, którzy naruszyli limit cenowy (60 USD/baryłka) wprowadzony przez USA i ich sojuszników. To wydarzenie w połączeniu ze wzrostem obaw przed negatywnymi konsekwencjami eskalującej wojny Izrael-Hamas doprowadziło do eksplozji cen ropy (Brent: +5,69%; Crude: +5,77%). ● [USA] Kolejne ziarno niepokoju ws. amerykańskiej polityki pieniężnej zasiały opublikowane w piątek najnowsze wyniki ankiety Uniwersytetu Michigan, które pokazały pogorszenie nastrojów konsumpcyjnych Amerykanów oraz wzrost ich oczekiwań inflacyjnych. To sprawiło, że mimo spadających rentowności obligacji USA na dwóch posiedzeniach FOMC, które odbędą się jeszcze w tym roku potencjalna podwyżka stóp funduszy federalnych będzie wciąż leżała na stole. W związku z tym mimo wyższych od prognoz wyników kwartalnych tuzów z Wall Street amerykańskie indeksy giełdowe stanęły w miejscu (DJI: +0,12%; S&P500: -0,50 %). Wciąż niewielkie szanse zmiany poziomu stóp Fed spowodowały odpływ bardziej niecierpliwych inwestorów, którzy postanowili zrealizować swoje dolarowe zyski (EUR/USD max. 1,0558). ● [Polska] W naszym kraju wydarzenia światowe zeszły w cień z powodu wyborów parlamentarnych, które odbyły się w niedzielę. Wg danych „late poll” w wyborach do Sejmu PiS uzyskał 36,6% głosów (198 mandatów), Koalicja Obywatelska 31,0% głosów (161 mandatów), Trzecia Droga 13,5% głosów (57 mandatów), Nowa Lewica 8,6% głosów (30 mandatów) i Konfederacja 6,4% głosów (14 mandatów), co dałoby zwycięstwo partiom tzw. opozycji demokratycznej (248 mandatów w 460-osobowej izbie). Rynek PLN dobrze przyjął estymowany werdykt wyborców i spodziewany powrót rządów prawa i racjonalnej gospodarki budżetowej, dzięki czemu złoty zyskał na wartości (EUR/PLN min. 4,4521, USD/PLN min. 4,2322).