
11 paź Rynek długu wyręcza Fed
Posted at 09:48h
in alert
Środa, 2023-10-11, godzina: 08:50
★ Chiny planują emisję długu o wartości 137,1 mld USD, aby wesprzeć swoją gospodarkę.
★ Giełdy EU: we wtorek paneuropejski indeks Stoxx 600 zyskał na wartości 2%.
★ Philip Jefferson (Fed): przy tak szybkim wzroście rentowności obligacji skarbowych należy postępować ostrożnie [w polityce pieniężnej].
★ Raphael Bostic (Fed): Bank nie musi już podnosić stóp procentowych.
★ Międzynarodowy Fundusz Walutowy podniósł prognozę wzrostu gospodarczego USA w 2023 roku do 2,1%.
★ Wg IMF inflacja w Polsce będzie problemem znacznie dłużej, niż wynikałoby to z sugestii szefa NBP.
★ Kalendarz Eko: inflacja PPI w USA, protokół z posiedzenia Fed, wystąpienia publiczne polityków Fed (Michelle Bowman, Raphael Bostic, Christopher Waller).
Za nami
●[Fed] We wtorek rynki finansowe podążały za głosami polityków Banku Rezerwy Federalnej. Członek zarządu Fed Philip Jefferson stwierdził, że przy tak szybkim wzroście rentowności obligacji skarbowych w polityce pieniężnej należy postępować ostrożnie. W podobnym tonie wypowiedzieli się prezes oddziału Fed w Dallas Lorie Logan oraz prezes oddziału w Atlancie Raphael Bostic, wyrażając opinie, że w tej sytuacji nie ma potrzeby dalszego podnoszenia stóp procentowych, a polityka Banku jest wystarczająco restrykcyjna. Ten ostatni zauważył również, że mimo ograniczenia wzrostu gospodarczego i inflacji przez podwyżki stóp Fed nie widać ryzyka recesji. ● [Obligacje USA] Ten gołębi chór decydentów Banku pogłębił tylko spadek rentowności amerykańskich obligacji skarbowych spowodowany (opóźnioną przez poniedziałkowe święto Columbus Day) reakcją rynku na niedzielny atak Hamasu na Izrael. Wzrost ryzyka geopolitycznego w połączeniu z sygnalizacją możliwego zakończenia cyklu zaostrzania polityki monetarnej Fed doprowadził do znacznego spadku rentowności obligacji USA (10-letnie z 4,887% do min. 4,618%). ● [Obligacje ChRL] Na wschodzie równie duże wrażenie na rynkach finansowych zrobiła informacja o tym, że Chiny planują emisję długu o wartości 137,1 mld USD, aby sfinansować wydatki wspierające swoją gospodarkę. ● [USD, Wall Street] Spadek amerykańskich rentowności odebrał argumenty dolarowi, który stracił na wartości do konkurentów z koszyka G10, w tym euro, funta i jena (max. EUR/USD: 1,0620, max. GBP/USD: 1,2304, min. USD/JPY: 148,48). Amerykańskiemu pieniądzowi nie pomógł Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który podniósł prognozę wzrostu gospodarczego dla USA w 2023 roku do 2,1% (+0,3%). Przewidywania IMF tylko podkręciły indeksy giełdowe na Wall Street, które już wcześniej dyskontowały zmniejszenie prawdopodobieństwa podwyżki stóp Fed (DJIA +0,40%, S&P 500 +0,52%, Nasdaq: +0,56%). ● [PLN] Globalne wydarzenia na rynkach długu i akcji sprzyjały aktywom z rynków wschodzących, włączając naszą walutę (EUR/PLN min. 4,5289, USD/PLN min. 4,2670). Łyżką dziegciu w beczce złotego miodu była opinia wyrażona przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, że inflacja w Polsce będzie problemem znacznie dłużej, niż wynikałoby to z sugestii szefa NBP.