Nie-straszny konflikt

Wtorek,  2023-10-10, godzina: 08:50

Izrael: około 900 Izraelczyków i 700 Palestyńczyków zginęło dotychczas w wyniku ataku Hamasu przeprowadzonego z terytorium Strefy Gazy i odwetu armii izraelskiej.
Ceny ropy Brent i Crude (WTI) wzrosły odpowiednio o 4,2% i 4,3%.
Sentix: nastroje inwestorów w strefie euro poprawiły się bardziej, niż wskazywały prognozy.
Niemcy: w sierpniu produkcja przemysłowa spadła poniżej oczekiwań.
Wall Street: indeks Dow Jones Industrial Average wzrósł o 0,59%.
Kalendarz Eko: wystąpienia publiczne polityków Fed (Raphael Bostic, Christopher Waller, Neel Kashkari).

 

Za nami

●● [Geopolityka]   W poniedziałek pierwszoplanowym wydarzeniem na rynkach finansowych był niedzielny atak Hamasu na Izrael. Według obu stron konfliktu w jego wyniku zginęło już około 900 Izraelczyków i 700 Palestyńczyków (w obu przypadkach głównie ludności cywilnej). Akcję zbrojną islamskich bojowników przeprowadzoną z terytorium Strefy Gazy poparły władze Autonomii Palestyńskiej.   ● [Ropa]   Reakcją rynku naftowego na wydarzenia na Bliskim Wschodzie był wzrost cen ropy (Brent o 4,2% i Crude o 4,3%). Zdaniem ekspertów jak dowodzi historia ten efekt może być jednak krótkotrwały, gdyż nie są aktualnie zagrożone żadne istotne pola naftowe, instalacje produkcyjne i szlaki transportowe ropy.   [Giełda]   Do podobnych wniosków doszli inwestorzy giełdowi z Wall Street, gdyż po początkowej przecenie, wszystkie najważniejsze nowojorskie indeksy zakończyły wczorajszą sesję na sporym plusie (DJIA +0,59%, S&P500 +0,63%, Nasdaq +0,49%). Co ciekawe wzrost cen akcji odnotowano we wszystkich segmentach rynku, najbardziej w sektorach przemysłowym (+1,6%) i energetycznym (+3,5%).   ● [USD, EUR]   W tej sytuacji pomyliłby się ten, kto by obstawiał umocnienie dolara, uznawanego obok jena za jedną z najbezpieczniejszych inwestycji w czasach zawirowań na rynkach finansowych. Amerykański pieniądz po początkowym wzroście ostatecznie stracił wczoraj na wartości m.in. wobec euro (1,0568 na zamknięciu sesji w Nowym Jorku). Oprócz zmniejszenia obaw przed potencjalnymi skutkami eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, na rzecz wspólnej waluty przemawiał lepszy od oczekiwań wynik indeksu Sentix (-21,9 pkt vs prognoza -23 pkt, poprzednio -21,5 pkt), opisującego nastroje inwestorów w strefie euro.   ● [PLN]   Spadek globalnego ryzyka inwestycyjnego przysłużył się złotemu, który zyskał zarówno wobec dolara (USD/PLN min.: 4,3129), jak i do euro (EUR/PLN min.: 4,5572).

 

Przed nami

   ● [Kalendarz Eko]   Dzisiejsza agenda wydarzeń ekonomicznych jest dość uboga. Godne uwagi są jedynie wystąpienia publiczne polityków Fed. W kolejności chronologicznej wystąpią prezes oddziału w Atlancie Raphael Bostic (o g. 15:30), członek zarządu Banku Christopher Waller (o g. 19:30), prezes oddziału w Minneapolis Neel Kashkari (o g. 21:00).   ● [Scenariusze]   Ich opinie mogą rzucić światło na układ sił w FOMC w kontekście oczekiwań na jeszcze jedną podwyżkę stóp Fed w tym roku. Sądząc po notowaniach rynku futures szanse na pozostawienie oprocentowania funduszy federalnych na niezmienionym poziomie wynosi obecnie 88,5%. Potwierdzenie tego scenariusza może spowodować redukcję dolarowych pozycji i realizację pokaźnych zysków dolara z ostatnich miesięcy (punkt oporu EUR/USD: 1,0600, punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,3000). Wg piątkowych danych ujawnionych przez U.S. Commodity Futures Trading Commission długa pozycja dolarowa netto na rynku futures jest największa od roku i wynosi 10,5 miliarda USD. Z kolei przewaga jastrzębich głosów z Fed może zwiększyć atrakcyjność zielonej waluty vis-a-vis jego konkurenci z koszyków G10 i EM (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0450, punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,4500).   ● [Kalendarz tygodniowy]   W następnych dniach czeka nas kilka bardzo ważnych wydarzeń ekonomicznych, które mogą istotnie wpłynąć na rynki walutowe. Należą do nich publikacje zapisów przebiegu ostatniego posiedzenia Fed (śr.) i ECB (czw.), dane o inflacji CPI w USA (czw.) w Chinach i w Polsce (pt.) oraz o nastrojach amerykańskich konsumentów (indeks UM). Nie zabraknie też licznych wystąpień publicznych największych banków centralnych.