Strome podejście pod PKB

Czwartek,  2023-08-17, godzina: 08:50

 

Polska: w II kw. br. gospodarka skurczyła się o 3,7% w ujęciu kwartalnym oraz o 0,5% w ujęciu rocznym.
Chiny: w lipcu odnotowano pierwszy w tym roku spadek cen nowych domów.
USA: w poprzednim miesiącu produkcja przemysłowa wzrosła najbardziej od kwietnia 2022.
Protokół Fed: większość członków Komitetu widzi ryzyko wyższej inflacji i uważa, że dalsze podwyżki stóp mogą być konieczne.
Kalendarz Eko: decyzja Norges Banku ws. stóp procentowych, amerykański raport jobless claims oraz indeks Fed z Filadelfii.

 

Za nami

Po wtorkowej wyprzedaży złotego spowodowanej wzrostem obaw przed spowolnieniem gospodarczym w Chinach oraz przed kolejnymi podwyżkami stóp Fed i BoE, wczoraj obserwowaliśmy częściowe odreagowanie rynku.  [PL]   Zakres korekty wyceny naszego pieniądza (EUR/PLN min. 4,4464, USD/PLN min. 4,0720) limitowała jednak wiadomość o nadspodziewanym spadku PKB Polski w II kwartale 2023 roku. Wg wstępnych danych GUS w okresie od kwietnia do czerwca br. polska gospodarka skurczyła się o 3,7% w ujęciu kwartalnym (prognoza -2,5% k/k; poprzednio +3,8%) oraz o 0,5% w ujęciu rocznym (prognoza -0,3% r/r; poprzednio -0,3%).   ● [HUF]   W podobnych okolicznościach, część wtorkowych strat odzyskał węgierski forint. Mimo nadspodziewanego spadku PKB Węgier w II kw. (-2,4% r/r vs prognoza -1,2%; poprzednio: -0,9%) kurs EUR/HUF spadł do min. 385,15.   ● [ChRL]   Mniej szczęścia miał chiński juan, który pogłębił swoje wcześniejsze straty po informacji o pierwszym w tym roku spadku cen nowych domów za Wielkim Murem w lipcu.   ● [USA]   W koszyku G10 pole position utrzymał funt, który ma za sobą najlepszy dzień od prawie dwóch tygodni. Szterling zyskał po wiadomości, że w lipcu brytyjska inflacja bazowa pozostała na poziomie z czerwca (tj. na 6,9% r/r), podczas gdy rynek oczekiwał jej spadku do 6,8%. Zwiększyło to szansę na kolejną 50-punktową podwyżkę stóp Banku Anglii we wrześniu. W efekcie kurs GBP/USD wzrósł do max. 1,2767.   ● [USA]   Jednocześnie pozycji dolara broniły: największy od kwietnia 2022 wzrost produkcji przemysłowej w USA (1% m/m vs prognoza 0,3%; poprzednio -0,8%) oraz jastrzębi protokół Fed. Zapis ostatniego posiedzenia FOMC pokazał, że większość członków Komitetu widzi ryzyko wyższej inflacji i uważa, że dalsze podwyżki stóp mogą być konieczne. Taka percepcja sytuacji przez monetarnych decydentów podbiła rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich do najwyższego poziomu od października 2022 roku (max. 4,312%).

 

Przed nami

   ● [USA]   Wśród bieżących wydarzeń ekonomicznych dziś na czoło wysuwają się dane z USA nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu oraz nt. aktywności produkcyjnej w regionie środkowo-atlantyckim w sierpniu. Niższy wynik raportu jobless claims oraz wyższa wartość wskaźnika Fed z Filadelfii zagrają na konto dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0850) i przeciw jego rywalom z grupy G10 oraz z rynków wschodzących (punkty oporu: EUR/PLN 4,5000, USD/PLN 4,1500). Natomiast gorsze dane zza oceanu mogłyby zmniejszyć atrakcyjność zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0950), na czym skorzystałby relatywnie wyżej oprocentowany złoty (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,4000, USD/PLN 4,0000).   ● [Norges Bank]   Dociekliwi eko-obserwatorzy powinni także zwrócić uwagę na dzisiejszą decyzję banku centralnego Norwegii ws. stóp procentowych. Rynek spodziewa się kolejnej podwyżki o 25 punktów bazowych z 3,75% do 4%, co może skierować kapitał w stronę korony norweskiej.