
17 sie Strome podejście pod PKB
Posted at 09:07h
in alert
Czwartek, 2023-08-17, godzina: 08:50
★ Polska: w II kw. br. gospodarka skurczyła się o 3,7% w ujęciu kwartalnym oraz o 0,5% w ujęciu rocznym.
★ Chiny: w lipcu odnotowano pierwszy w tym roku spadek cen nowych domów.
★ USA: w poprzednim miesiącu produkcja przemysłowa wzrosła najbardziej od kwietnia 2022.
★ Protokół Fed: większość członków Komitetu widzi ryzyko wyższej inflacji i uważa, że dalsze podwyżki stóp mogą być konieczne.
★ Kalendarz Eko: decyzja Norges Banku ws. stóp procentowych, amerykański raport jobless claims oraz indeks Fed z Filadelfii.
Za nami
Po wtorkowej wyprzedaży złotego spowodowanej wzrostem obaw przed spowolnieniem gospodarczym w Chinach oraz przed kolejnymi podwyżkami stóp Fed i BoE, wczoraj obserwowaliśmy częściowe odreagowanie rynku. ● [PL] Zakres korekty wyceny naszego pieniądza (EUR/PLN min. 4,4464, USD/PLN min. 4,0720) limitowała jednak wiadomość o nadspodziewanym spadku PKB Polski w II kwartale 2023 roku. Wg wstępnych danych GUS w okresie od kwietnia do czerwca br. polska gospodarka skurczyła się o 3,7% w ujęciu kwartalnym (prognoza -2,5% k/k; poprzednio +3,8%) oraz o 0,5% w ujęciu rocznym (prognoza -0,3% r/r; poprzednio -0,3%). ● [HUF] W podobnych okolicznościach, część wtorkowych strat odzyskał węgierski forint. Mimo nadspodziewanego spadku PKB Węgier w II kw. (-2,4% r/r vs prognoza -1,2%; poprzednio: -0,9%) kurs EUR/HUF spadł do min. 385,15. ● [ChRL] Mniej szczęścia miał chiński juan, który pogłębił swoje wcześniejsze straty po informacji o pierwszym w tym roku spadku cen nowych domów za Wielkim Murem w lipcu. ● [USA] W koszyku G10 pole position utrzymał funt, który ma za sobą najlepszy dzień od prawie dwóch tygodni. Szterling zyskał po wiadomości, że w lipcu brytyjska inflacja bazowa pozostała na poziomie z czerwca (tj. na 6,9% r/r), podczas gdy rynek oczekiwał jej spadku do 6,8%. Zwiększyło to szansę na kolejną 50-punktową podwyżkę stóp Banku Anglii we wrześniu. W efekcie kurs GBP/USD wzrósł do max. 1,2767. ● [USA] Jednocześnie pozycji dolara broniły: największy od kwietnia 2022 wzrost produkcji przemysłowej w USA (1% m/m vs prognoza 0,3%; poprzednio -0,8%) oraz jastrzębi protokół Fed. Zapis ostatniego posiedzenia FOMC pokazał, że większość członków Komitetu widzi ryzyko wyższej inflacji i uważa, że dalsze podwyżki stóp mogą być konieczne. Taka percepcja sytuacji przez monetarnych decydentów podbiła rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich do najwyższego poziomu od października 2022 roku (max. 4,312%).