
19 cze Inflacja oczami Amerykanów i Fed
Posted at 09:27h
in alert
Poniedziałek, 2023-06-19, godzina: 08:50
★ Barkin (Fed): jestem skłonny dalej podnosić stopy jeśli najbliższe dane nie potwierdzą, że inflacja zmierza do 2-procentowego celu.
★ Waller (Fed): potrzebne będzie dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej, gdyż inflacja bazowa “po prostu się nie zmienia”.
★ Uniwersytet Michigan: w czerwcu oczekiwania inflacyjne amerykańskich konsumentów spadły do najniższego poziomu od marca 2021.
★ Polska: w maju odnotowano spadek inflacji bazowej.
★ Kalendarz Eko (w tym tygodniu): przesłuchania prezesa Fed w amerykańskim Kongresie, dane z Polski o PPI, płacach, produkcji i sprzedaży oraz wstępne wyniki indeksów PMI z EZ i USA.
Za nami
Końcówka tygodnia upłynęła na rynku walutowym pod znakiem umocnienia dolara oraz osłabienia jena i złotego. ● [USD] Zielonej walucie pomogły głosy dwóch polityków amerykańskiego banku centralnego o możliwych kolejnych podwyżkach stóp Fed. Prezes oddziału Rezerwy Federalnej z Richmond Tom Barkin powiedział, że jest skłonny dalej podnosić stopy jeśli najbliższe dane nie potwierdzą, że inflacja zmierza do 2-procentowego celu. Z kolei członek zarządu Banku Christopher Waller przyznał, że potrzebne będzie dalsze zacieśnianie amerykańskiej polityki pieniężnej, gdyż inflacja bazowa “po prostu się nie zmienia”. Ponadto makroekonomicznym atutem dolara (EUR/USD min. 1,0918) stała się wiadomość o najlepszych od czterech miesięcy nastrojach konsumentów w USA. W czerwcu wartość opisującego je indeksu, autorstwa Uniwersytetu Michigan podskoczyła z 59,2 pkt aż do 63,9 pkt, podczas gdy rynek spodziewał się jego wzrostu do zaledwie 60,2 pkt. Do wyższego wyniku tego wskaźnika przyczyniły się niedawne informacje z USA o przedłużeniu limitu zadłużenia rządu federalnego oraz o spadku inflacji w maju. W dodatku raport UM pokazał, że roczne oczekiwania inflacyjne amerykańskich konsumentów obniżyły się w czerwcu najbardziej od grudnia 2008 (tj. o 0,9% m/m), schodząc do najniższego poziomu od marca 2021 (do 3,3%). ● [PLN] Oprócz jastrzębich sygnałów z Fed i z gospodarki USA złotemu zaszkodziły również słowa prezydenta Rosji Władimira Putina o tym, że pierwsze ładunki rosyjskiej taktycznej broni jądrowej zostały już dostarczone na Białoruś (EUR/PLN max. 4,4737, USD/PLN max. 4,0944). ● [JPY] Największym przegranym piątkowej sesji walutowej był japoński jen. Kurs EUR/JPY osiągnął najwyższy poziom od 15 lat (max. 155,33) po tym, jak Bank Japonii utrzymał ujemne stopy procentowe BoJ. Na dodatek najnowsze projekcje pokazały, że politycy BoJ spodziewają się niższej inflacji w Kraju Kwitnącej Wiśni.