Inflacja pompuje CEE

Wtorek,  2023-04-18, godzina: 08:50

 

 Polska: w marcu inflacja bazowa wzrosła najbardziej w historii badania (tj. od 2001 roku).
USA: w kwietniu koniunktura gospodarcza w stanie Nowy Jork niespodziewanie poprawiła się.
Chiny: w I kwartale 2023 chińska gospodarka urosła bardziej, niż zakładały prognozy.
 Kalendarz Eko: niemiecki indeks ZEW, dane z USA nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów oraz wystąpienie publiczne Bowman z Fed.

 

Za nami

[CEE]   W poniedziałek PLN powrócił do trendu wzrostowego. Wg analityków agencji Reutersa złoty oraz inne waluty CEE zyskały na wartości, gdyż ostatnie dane z krajów naszego Regionu pokazały, że inflacja pozostaje uporczywie wysoka, co zmniejszyło oczekiwania na tegoroczne obniżki stóp NBP, MNB czy CNB.   ● [PL]   Wczoraj Główny Urząd Statystyczny podał, że w marcu krajowe ceny konsumpcyjne z wyłączeniem żywności i energii podskoczyły o rekordowe 12,3% r/r (z 12% w lutym; wobec prognozowanego wzrostu do 12,2% r/r).   ● [USA]   Zyski naszego pieniądza (EUR/PLN min. 4,6255) limitowała wiadomość o zaskakującej poprawie koniunktury gospodarczej w stanie Nowy Jork w kwietniu (indeks NY Empire State: +10,8 pkt vs prognoza -18 pkt; poprzednio -24,6 pkt), która wspierała konkurencyjnego dolara. Dodatkowym źródłem makro-optymizmu zielonej waluty (EUR/USD min. 1,0909, USD/PLN max. 4,2432) stał się niespodziewany wzrost amerykańskiego indeksu nastrojów na rynku nieruchomości autorstwa NAHB (45 pkt vs prognoza 44 pkt; poprzednio 44 pkt). Pod wpływem tych publikacji rynek terminowy zwiększył zakłady na majową podwyżkę stóp Fed o 25 pb. (z 78% do 84,1%) oraz przesunął swoje oczekiwania ws. terminu pierwszej obniżki z września na listopad br. W efekcie najbardziej wrażliwa na politykę monetarną rentowność dwuletnich obligacji USA wzrosła do max. 4,2040%.   ● [ChRL]   Od rana drożeje juan (USD/CNH min. 6,8704), którego napędza informacja o nadspodziewanym wzroście PKB Chin w I kwartale 2023 (4,5% r/r vs prognoza 4%; poprzednio 2,9%). Do większego odbicia drugiej największej gospodarki świata swoją cegiełkę dołożyli chińscy konsumenci. W marcu sprzedaż detaliczna w Państwie Środka wzrosła najbardziej od czerwca 2021 (10,6% r/r vs prognoza 8%; poprzednio 3,5%).

 

Przed nami

   ● [DE]   W dalszej części dnia poznamy jeszcze indeks ZEW, który zobrazuje nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w Niemczech. Wobec stabilizacji sytuacji wokół sektora finansowego i spadku obaw przed bankructwem Deutsche Banku, rynek spodziewa się wzrostu tego wskaźnika z 13 pkt w marcu do 15 pkt w kwietniu. Materializacja tej prognozy lub wyższy wynik mogłyby dodać mocy euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1000) oraz jego sąsiadom z regionu CEE, w tym złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,1500).   ● [USA]   Następnie zainteresowanie inwestorów przeniesie się do USA, gdzie zaplanowano publikację danych nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów w marcu oraz wystąpienie publiczne Michelle Bowman z FOMC. Lepsze wyniki z rynku budowlanego oraz opowiedzenie się członkini zarządu Fed za kolejnymi podwyżkami stóp zagrają na konto dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0900) i przeciw jego rywalom z grupy G10 oraz z rynków wschodzących (punkty oporu: EUR/PLN 4,6700, USD/PLN 4,2500).   ● [Giełda]   Wśród inwestorów giełdowych wiele emocji budzą też dzisiejsze publikacje raportów finansowych za I kwartał 2023 zapowiadane przez: Goldman Sachsa, Bank of America oraz Netflixa.