Inflacja nie daje za wygraną

Środa,  2023-02-15, godzina: 08:50

 

W styczniu amerykańska inflacja CPI wzrosła (m/m) najbardziej od trzech miesięcy.
Polska: w IV kw. 2022 dynamika wzrostu gospodarczego nadspodziewanie spadła.
Gospodarka Węgier znalazła się w technicznej recesji.
Amerykańska administracja ogłosiła plan uwolnienia 26 milionów baryłek ropy naftowej z rezerwy strategicznej.
Kalendarz Eko: inflacja CPI w Polsce, amerykańska sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa oraz wystąpienie publiczne prezes ECB.

 

Za nami

  ● [CPI USA]  Wczorajsza publikacja styczniowych danych o inflacji cen konsumpcyjnych w USA pokazała, że Fed jest daleko od zakończenia cyklu podwyżek stóp. W ujęciu rocznym wskaźnik CPI wzrósł o 6,4% (prognoza: 6,2%; poprzednio 6,5%), a miesięcznym o 0,5% tj. najbardziej od trzech miesięcy (prognoza: 0,5%; poprzednio 0,1%). Komentując te wyniki, prezes oddziału Rezerwy Federalnej w Richmond, Thomas Barkin przyznał, że Fed może potrzebować kolejnych podwyżek stóp, jeśli inflacja będzie się utrzymywać na wysokim poziomie. W podobnym tonie wypowiedziała się prezes oddziału Fed w Dallas Lorie Logan, która poinformowała, że „musimy być przygotowani na dalsze podwyżki stóp procentowych i na dłuższy okres, niż wcześniej przewidywano.” Taka perspektywa ucieszyła posiadaczy amerykańskiej waluty, gdyż wzrosła jej wartość m.in. wobec euro (min. 1,0700).   ● [GBP]   Oprócz dolara, w G10 dobrze radził sobie funt. Paliwem dla szterlinga stała się wiadomość o wzroście dynamiki wynagrodzeń w Wielkiej Brytanii, która zwiększyła do 80%, prawdopodobieństwo podwyżki stóp Banku Anglii o 25 pb. w marcu.   ● [PLN]   Wzrost szans na kolejne podwyżki stóp Fed i BoE zdeprymował złotego, który próbował otrząsnąć się z niedawnych spadków. Zakres odbicia PLNa (EUR/PLN min. 4,7604, USD/PLN min. 4,4106) limitowała także informacja o nadspodziewanym spadku dynamiki wzrostu gospodarczego w Polsce w IV kw. 2022 (2% r/r vs prognoza 2,2%; poprzednio 3,6%).   ● [HUF]   W Regionie CEE negatywnie wyróżnił się forint, którego zmartwiły wczorajsze dane na temat PKB Węgier w IV kwartale (-0,4% k/k) pokazując, że gospodarka naszych bratanków znalazła się w stanie technicznej recesji.   ● [Ropa]   W trendzie spadkowym znalazły się także ceny ropy (brent: -1,19%), które topniały po tym, jak amerykański rząd ogłosił plan uwolnienia 26 mln baryłek ropy z rezerwy strategicznej. Agencja Reuters podała, że taki ruch prawdopodobnie oznaczałby obniżenie zapasów do najniższego poziomu od 1983 roku.

 

Przed nami

  ● [PLN]   Dziś zobaczymy jak na początku roku kształtowały się ceny towarów i usług konsumpcyjnych w naszym kraju. Spadek inflacji mógłby zwiększyć oczekiwania rynku na tegoroczne obniżki stóp NBP, co byłoby niekorzystne dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,5000). Natomiast wzrost CPI byłby argumentem dla RPP za utrzymaniem monetarnego statusu quo w 2023, a dla inwestorów za zakupem relatywnie taniego PLNa (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7500, USD/PLN: 4,4000).   ● [USD]   Gracze globalni czekają na ogłoszenie amerykańskich danych nt. sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej w styczniu. Ich prognozowane odbicie może umocnić dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700). W przypadku negatywnej makro-niespodzianki zza oceanu należy się liczyć z deprecjacją zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0800).   ● [EUR]   Pod kątem notowań popularnego eurodolara warto także posłuchać dzisiejszego wystąpienia publicznego prezes ECB Christiny Lagarde, które rozpocznie się o godzinie 15:00.