Rakietowe uderzenie w złotego

Środa,  2022-11-16, godzina: 08:50

 

★ Agencja AP: nad polską granicą NATO przeleciała rakieta, która uderzyła w terytorium Polski, przy granicy z Ukrainą, zabijając dwie osoby.
Prezydent USA: „wstępne informacje przeczą tezie, by rakieta, która spadła na terytorium Polski, została wystrzelona z Rosji”.
W III kwartale polska gospodarka urosła o 0,9% w ujęciu kwartalnym PKB.
GUS: finalne dane o inflacji pokazały, że w październiku krajowe ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 17,9% r/r.
Niemcy: w listopadzie nastroje ekonomiczne są najlepsze od czerwca br.
USA: w październiku inflacja PPI osiągnęła najniższy poziom od lipca 2021.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna oraz produkcja przemysłowa w USA.

 

Za nami

●Wtorek przyniósł pokrzepiające informacje gospodarcze oraz niepokojące doniesienia geopolityczne.   ● [PL]   Wg wstępnych danych GUS w III kw. Produkt Krajowy Brutto Polski wzrósł o 0,9% k/k (prognoza 0,2%; poprzednio -2,1%) oraz o 3,5% r/r (prognoza 3,3%; poprzednio 5,8%), co wskazuje, że spowolnienie gospodarcze jest mniejsze, niż oczekiwała tego większość ekonomistów. Pod wpływem tej publikacji kurs EUR/PLN powrócił poniżej granicy 4,7000 (min. 4,6830), a rynek USD/PLN sforsował barierę 4,5000 (min. 4,4747 tj. najniżej od 30 czerwca).   ● [DE]   Dodatkowym źródłem optymizmu PLNa stała się wiadomość o najlepszych od czerwca nastrojach ekonomicznych w Niemczech. W listopadzie indeks ZEW poprawił swój wynik z -59,2 pkt do -36,7 pkt, podczas gdy rynek spodziewał się odbicia do -50 pkt.   ● [USA]   Zwyżce popularnego eurodolara (max. 1,0481 tj. najwyżej od 30 czerwca) sprzyjał najniższy od lipca 2021 wynik amerykańskiej inflacji PPI w październiku (8% r/r vs prognoza 8,3%; poprzednio 8,4%), który jest kolejnym dowodem spadku presji cenowej w USA. Wzrost szans na wolniejsze zacieśnianie polityki pieniężnej przez Fed ucieszył inwestorów z Wall Street (S&P 500: +0,87%, Nasdaq: +1,45%). Innym wymiernym skutkiem tej publikacji był spadek rentowności obligacji USA. Na przykład dochodowość dziesięciolatków stopniała o ok. 7 pb. do 3,792%, osiągając najniższy poziom od początku października.   ● [RU-NATO]   Zyski złotego i euro zniwelowała wieczorna wiadomość agencji AP, że dwie rosyjskie rakiety spadły w miejscowości Przewodów w województwie lubelskim, przy granicy z Ukrainą, zabijając dwie osoby. Widmo wybuchu wojny NATO z Rosją podbiło kursy EUR/PLN i USD/PLN odpowiednio do max. 4,7847 i 4,6255. Wzrost ryzyka geopolitycznego oraz news o awarii ropociągu „Przyjaźń” wywindowały ceny czarnego złota (Brent: +0,77%).

Przed nami

● [Wydarzenie nr 1]   Dziś w Kalendarzu Eko najważniejsze będą dane o amerykańskiej sprzedaży detalicznej w październiku. Wysoki (pro-inflacyjny) wynik może zmusić Fed do utrzymania agresywnego tempa normalizacji stóp w grudniu, co byłoby korzystne dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0270) oraz szkodliwe dla jego rywali z G10 i rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,7850, USD/PLN: 4,6300). Z kolei niski rezultat byłyby dla członków FOMC kolejnym makro-argumentem za mniejszą (tj. o 50 pb.) podwyżką stóp w przyszłym miesiącu, a to z kolei byłoby negatywne dla zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0480) i tym samym pozytywne dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,4700) i jego sprzymierzeńców. PLN pozostaje zakładnikiem rozwoju sytuacji geopolitycznej, związanej z rakietowym uderzeniem w polski Przewodów. Prezydent RP Andrzej Duda zwołał na godzinę 12:00 posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.   ● [Inne]   Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś warto mieć na uwadze publikacje krajowych wskaźników inflacji bazowej, a także produkcji przemysłowej w USA oraz amerykańskiego indeksu nastrojów na rynku nieruchomości (NAHB). W międzyczasie warto również wysłuchać wystąpień prominentnych polityków ECB (samej prezes Lagarde) oraz Fed (Williamsa, Barr’a i Wallera).   ● [EIA]   Gracze z rynku naftowego czekają na publikacje raportu amerykańskiej agencji EIA (Energy Information Administration) nt. tygodniowej zmiany komercyjnych zapasów ropy za oceanem. Analitycy spodziewają się ich wzrostu o milion baryłek