Agresywny Fed i prezes sieją postrach

Wtorek,  2022-09-27, godzina: 08:50

 

Niemcy: we wrześniu nastroje przedsiębiorców są najgorsze od maja 2020.
Kaczyński (PiS): nie wydaje mi się żebyśmy teraz mogli otrzymać środki z KPO.
GPW: indeks WIG20 osiągnął najniższą wartość od marca 2020.
Rynek długu w Europie: spread pomiędzy dochodowością dziesięciolatków brytyjskich i niemieckich wzrósł do najwyższego poziomu od 1992.
Mester (Fed): „kiedy jest niepewność, lepiej jest działać bardziej agresywnie”.
Collins (Fed): potrzeba wyraźnych i przekonujących znaków że inflacja spada, zanim Bank zmniejszy tempo podwyżek stóp.
Rynek długu w USA: rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych osiągnęła najwyższy poziom od kwietnia 2010, a dwuletnich od sierpnia 2007.
Wall Street: indeks Down Jones Industrial zamknął się wczoraj na najniższym poziomie od 2020.
Ropa jest najtańsza od początku stycznia.
Kalendarz Eko: wystąpienia publiczne polityków Fed (Evansa, Powella i Bullarda), a także dane z USA nt. zamówień na dobra trwałego użytku, sprzedaży nowych domów oraz zaufania konsumentów.

 

Za nami
 [GBP]   W poniedziałek na rynku walutowym było bardzo nerwowo z powodu kolejnej, drastycznej przeceny brytyjskiego funta, który wobec dolara był najtańszy w historii. Inwestorzy wyprzedawali szterlinga, gdyż ogłoszony w piątek przez ministra finansów UK plan obniżenia podatków nagina do granic możliwości finanse Wielkiej Brytanii (zwiększając znacząco jej zadłużenie). Ekonomiści stwierdzili, że rząd premier Liz Truss, sprawujący władzę od niecałych trzech tygodni, stracił wiarygodność finansową, ujawniając taki pomysł (pompujący do gospodarki brytyjskiej bardzo dużo gotówki) zaledwie dzień po tym, jak Bank Anglii podniósł stopy procentowe, aby powstrzymać rosnącą inflację. Ich obawy podzielił rynek długu. W efekcie spread pomiędzy dochodowością dziesięciolatków brytyjskich i niemieckich …

 

Przed nami

[USA]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko dominują wydarzenia amerykańskie. Wśród nich znajdują się wystąpienia publiczne polityków Fed (Evansa, samego Powella i Bullarda), a także dane nt. zamówień na dobra trwałego użytku, sprzedaży nowych domów oraz zaufania konsumentów (indeks Conference Board).   ● [Scenariusze]   Głosy za kolejną …