Nalot jastrzębi

Piątek,  2022-09-23, godzina: 08:50

 

 Bank Japonii dokonał pierwszej od czerwca 1998 interwencji walutowej w obronie jena.
 Narodowy Bank Szwajcarii zakończył trwający osiem lat okres ujemnych stóp procentowych.
 Norges Bank dokonał trzeciej z rzędu podwyżki stóp o 50 pb.
 Bank Anglii podniósł oprocentowanie funta do najwyższego poziomu od listopada 2008 roku.
 Bank Centralny Republiki Turcji niespodziewanie obniżył stopy procentowe.
 Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu oraz USA, stopa bezrobocia w Polsce oraz wystąpienia publiczne trzech polityków Fed.

 

Za nami
●W czwartek jeszcze nie spadła adrenalina inwestorom, po środowym posiedzeniu Banku Rezerwy Federalnej, a już nowe emocje wzbudziły decyzje monetarne Banku Japonii, Narodowego Banku Szwajcarii, Norges Banku, Banku Centralnego Republiki Turcji oraz Banku Anglii.   ● [BoJ]   Zaczęło się od BoJ, który tak jak pisaliśmy we wczorajszym Alercie FX24 nie zmienił parametrów swojej ultra-luźnej polityki pieniężnej, ale dokonał pierwszej od czerwca 1998 interwencji walutowej, kupując jeny za dolary. W efekcie tych działań kurs USD/JPY spadł z max. poziomu 145,90 do min. 140,35, notując największy, dzienny spadek od marca 2020.   ● [SNB]   Podobną reakcję rynku wywołała przeciwna do BoJ monetarna decyzja Narodowego Banku Szwajcarii. Kurs EUR/CHF wzrósł wczoraj najbardziej od 2015 roku, choć SNB zakończył trwający osiem lat okres ujemnych stóp procentowych w Szwajcarii i podniósł oprocentowanie helweckiej waluty o 75 pb do 0,5%. Wg agencji Bloomberga część inwestorów liczyła na większy ruch.   ● [BoE, NB]   Analogiczna sytuacja miała miejsce w City of London, gdzie Bank Anglii podniósł oprocentowanie funta szterlinga do najwyższego poziomu od listopada 2008 roku, o 50 pb. do 2,25 pb, a nie o 75 pb, jak zakładała niemała część analityków. Z kolei nie zaskoczył rynków bank centralny Norwegii, który dokonał trzeciej z rzędu podwyżki stóp o 50 pb. Summa summarum jastrzębie decyzje podjęte w Bernie, Londynie i Oslo pomogły odzyskać równowagę walutom rynków wschodzących, w tym złotemu (EUR/PLN min.: 4,7485, USD/PLN min.: 4,8133).   ● [TCMB]   W koszyku EM negatywnie wyróżniła się się turecka lira. Kurs USD/TRY osiągnął najwyższy poziom w historii po tym jak bank centralny Turcji nieoczekiwanie obniżył stopy procentowe o 100 pb. z 13% do 12%.

 

Przed nami

● [PMI]   Dziś zostaną opublikowane wstępne wyniki indeksów PMI z września, dzięki którym poznamy aktualną koniunkturę gospodarczą, panującą w Eurolandzie oraz w USA. Prognozowany dalszy spadek tych wskaźników zwiększy [PMI]   Dziś zostaną opublikowane wstępne wyniki indeksów PMI z września, dzięki którym poznamy aktualną koniunkturę gospodarczą, panującą w Eurolandzie oraz w USA. Prognozowany dalszy spadek tych wskaźników zwiększy obawy przed recesją, co może szkodzić walutom rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,8800) i sprzyjać bezpiecznemu dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9800). W przypadku pozytywnej makro-niespodzianki od S&P Global (firmy sporządzającej badanie) lub jeśli okaże się, że recesyjne obawy zostały już zdyskontowane przez inwestorów po agresywnych wrześniowych podwyżkach ECB i Fed, należy się spodziewać odwrotnej reakcji rynku walutowego i korekty, czyli m.in. umocnienia złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7400, USD/PLN: 4,8000) i osłabienia zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 0,9900).   ● [GUS]   Dodatkowym wyzwaniem dla PLNa będą dane z krajowego rynku pracy nt. stopy bezrobocia w sierpniu. Rynek spodziewa się jej utrzymania na poziomie 4,9%, ale jest ryzyko, że zwalniająca gospodarka zacznie redukować zatrudnienie.   ● [Fed]   Na koniec dnia gracze z rynku USD z uwagą posłuchają jeszcze trzech wieczornych wystąpień publicznych, prominentnych polityków Fed: samego prezesa Jeromea Powella oraz dwóch członkiń zarządu: Leal Brainard i Michelle Bowman.