Zawody balonowe

Poniedziałek,  2022-09-12, godzina: 08:50

 

Jerome Powell (Fed): Historia przestrzega przed przedwczesnym luzowaniem polityki pieniężnej.
★ Bank Anglii (BoE) przełożył o tydzień posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (MPC) z powodu żałoby po śmierci królowej Elżbiety II.
★ Ceny ropy wzrosły o 3% (Brent do 92,45 USD/Brl tj. -0,3% od początku tygodnia i 37,1% od szczytu z marca br.)
★ Jennifer Granholm (Sekretarz ds. Energii): administracja USA rozważa ponowną sprzedaż ropy ze Strategicznej Rezerwy Naftowej (SPR).
★ Kalendarz Eko: polski wskaźnik przyszłej inflacji wg BIEC.

 

Za nami
[Korekta] W piątek wobec braku publikacji istotnych danych makroekonomicznych inwestorzy odreagowywali wydarzenia ostatnich dni i przegrupowywali swoje pozycje na nowe wyzwania w kolejnym tygodniu. Choć głośnym echem wciąż odbijały się zarówno decyzja ECB o 75-punktowej podwyżce stóp procentowych, jak też zapewnienie Jerome Powella (prezesa Fed) o zobowiązaniu jego, jego koleżanek i kolegów [z FOMC] do działania, aż do skutku [tj. do obniżenia inflacji do poziomu celu Banku], to do łask powróciły ryzykowne aktywa. Przypływ nadziei na miękkie lądowanie zmniejszył obawy przed spadkiem popytu na ropę, co doprowadziło do korekty cen surowca (Brent: +3,7%, WTI: +3,7%). Spore odbicie miało też miejsce na giełdach w Azji (np. Nikkei: +0,53%, Hang Seng: +2,0%, wspierane przez spadek inflacji w ChRL), w Europie (np. Stoxx 600: +1,6%, DAX: +1,43%) oraz na Wall Street (np. DJIA: +1,2%, S&P 500: +1,5%, Nasdaq Composite: 2,1%), niwelujące większość zeszłotygodniowych strat. Globalna poprawa nastrojów inwestycyjnych sprzyjała złotemu, który zadomowił się poniżej granicy 4,7000 PLN za euro, jak i dolara (min. EUR/PLN: 4,6883, min. USD/PLN: 4,6425). ● [EUR/USD] Na rynku bazowym powrócił sentyment inwestorów do dolara, którego do góry ciągnęły m.in. słowa Powella, skierowane do członków klubu libertariańskiego, o płynących z historii ostrzeżeniach przed przedwczesnym luzowaniem polityki pieniężnej (min. EUR/USD: 1,0033). ● [Szczyt EU, amerykańska SPR] Na agendzie polityków dominowały kwestie energii. Jeszcze w środę tj. przed piątkowym szczytem EU poświęconym kryzysowi energetycznemu, Von der Leyen przedstawiła szczegóły planu ratunkowego dla rynku energii i zapowiedziała interwencję rynkową. Podczas Szczytu omawiano propozycje wspólnych oszczędności energii i odgórne ograniczenie cen, które kraje EU będą płacić za gaz z Rosji. Polska zgłosiła pomysł interwencji w rynek handlu uprawnieniami do emisji CO2, która póki co nie przebiła się w unijnej debacie. Z kolei administracja USA (wg Reutersa) rozważa ponowną sprzedaż ropy ze Strategicznej Rezerwy Naftowej (SPR). Warto przypomnieć, że w ostatnich dniach ceny ropy spadły do poziomu ze stycznia br.,  tj. sprzed rosyjskiej agresji z 24 lutego.

 

Przed nami

[Kalendarz Eko] Dziś opublikowany zostanie wynik polskiego Wskaźnika Przyszłej Inflacji wg BIEC (o g. 9:00), który zapewne nie wstrząśnie rynkami. Natomiast bardzo ciekawie zapowiada się ekonomiczny rozkład jazdy na pozostałe dni tygodnia. Z globalnego punktu widzenia kluczowe będą raporty o sierpniowej inflacji CPI i PPI w USA (wt., śr.) oraz HICP w Eurolandzie (pt.). Natomiast z lokalnej perspektywy istotne będą wyniki polskiej inflacji CPI (czw.) i inflacji bez cen żywności i energii (pt.). Ponadto nie bez znaczenia będą dane o produkcji przemysłowej w strefie euro (śr.), w USA (czw.) i w Chinach (pt.), o sprzedaży detalicznej w USA (czw.), w ChRL i w UK (pt.). Na uwagę zasługują także zmiany zapasów ropy w USA (śr.), indeksy Fed Filadelfia, NY Empire State (czw.) i Uniwersytetu Michigan (pt.). ● [Scenariusze] Kluczowy charakter wyników inflacji po obu stronach Atlantyku dla rynku EUR/USD wynika z ich bezpośredniego przełożenia na decyzje monetarne Fed i ECB. Wysoka dynamika amerykańskich cen da przewagę dolarowi ze względu na dużą determinację Rezerwy Federalnej w walce z inflacją (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0000). Natomiast przebicie prognoz wzrostu cen w Eurolandzie zwiększy oczekiwania ws. podniesienia stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego (punkt oporu EUR/USD: 1,0160). Wobec braku decyzji o zakończeniu cyklu podwyżek NBP, rosnąca inflacja w Polsce (szczególnie bez cen żywności i energii) zagra na korzyść złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6800, USD/PLN: 4,6400). Sygnały świadczące o stabilizacji dynamiki cenowej nie będą służyć polskiej walucie (punkty oporu EUR/PLN: 4,7600, USD/PLN: 4,7500)