02 wrz Jest przestrzeń dla NBP ?
Posted at 10:36h
in
alert
by pracownicywr
Piątek, 2022-09-02, godzina: 08:50
★ Kotecki (RPP): we wrześniu i w październiku jest przestrzeń do podwyżki stóp procentowych w Polsce.
★ Litwiniuk (RPP): podwyżka stóp procentowych o 25 pb. to bazowy scenariusz na wrześniowe posiedzenie, ale możliwy jest mocniejszy ruch.
★ Polska: w sierpniu indeks PMI dla sektora przemysłowego osiągnął najniższy wynik od maja 2020.
★ Rynek Pracy USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najniższa od dwóch miesięcy.
★ Kalendarz Eko: raport Departamentu Pracy USA.
Za nami
● [RPP] W czwartek, mimo rosnących wątpliwości, inwestorzy z rynku PLN kontynuowali grę na kolejne podwyżki stóp NBP. Zachęcił ich do tego komentarz Ludwika Koteckiego z RPP, że „we wrześniu i w październiku jest przestrzeń do podwyżki stóp procentowych”. W jego opinii złoty się osłabił, a Rada powinna wysłać sygnał, że nie akceptuje wysokiej CPI. W podobnym tonie wypowiedział się jego kolega z RPP Przemysław Litwiniuk. Polityk zapytany o to czy w obliczu rosnącej inflacji zasygnalizowana przez prezesa NBP podwyżka stóp o 25 pb pozostaje bazowym scenariuszem, odpowiedział: „Myślę, że to scenariusz podstawowy, on może się rozwinąć w kierunku wyższej podwyżki we wrześniu, jeśli te dane będą się do siódmego [września] potwierdzać”. Pod wpływem tych wystąpień cena kontraktów na przyszłą stopę procentową FRA 6×12 wzrosła wczoraj do 8,3% z 7,9% w środę. Taka percepcja rynkowa sprzyjała złotemu (EUR/PLN min. 4,7050, USD/PLN min. 4,6894). ● [PMI] Do większych zakupów naszego pieniądza zniechęcał jednak najniższy od maja 2020 wynik indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłu (40,9 pkt vs prognoza 41,8 pkt; poprzednio 42,1 pkt). W raporcie S&P Global Market podano, że w poprzednim miesiącu „polski sektor przemysłowy wciąż gwałtownie się kurczył wśród doniesień o coraz trudniejszym klimacie biznesowym, charakteryzującym się wysoką inflacją, zmniejszoną siłą nabywczą i ogólną niestabilnością rynku”. ● [USA] Podczas amerykańskiej sesji szyki PLNowi popsuł też drożejący dolar. Kurs EUR/USD powrócił poniżej parytetu (min. 0,9911) po wiadomości o najniższej od dwóch miesięcy liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem w poprzednim tygodniu (232 tys. vs prognoza 250 tys.; poprzednio 237 tys.). Makro-atutem zielonej waluty (USD/PLN max. 4,7601) był również wyższy od oczekiwań wynik indeksu ISM dla amerykańskiego sektora przemysłu w sierpniu (52,8 pkt vs prognoza 52 pkt; poprzednio 52,8 pkt).
Przed nami
● [Raport DP] Dziś inwestorzy z całego świata fokusują się na publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy. Tradycyjnie największe zainteresowanie budzą payrollsy. Analitycy spodziewają się znacznego spadku dynamiki zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w sierpniu (z 528 tys. do 300 tys.). ● [Scenariusze] Materializacja tej prognozy może być argumentem dla Fed za zmniejszeniem tempa normalizacji stóp we wrześniu, co byłoby szkodliwe dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0050) oraz korzystne dla jego rywali z koszyka G10 i z rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,6700). W przypadku powtórzenia pozytywnej niespodzianki z poprzedniego miesiąca, kiedy NFP dwukrotnie przebił oczekiwania rynku, inwestorzy mogą zwiększyć zakłady na kolejną 75-punktową podwyżkę w tym miesiącu, co z kolei byłoby wodą na młyn dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9900). W tym scenariuszu należy się liczyć z odwrotem walutowych graczy od złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7600, USD/PLN: 4,7600). Wśród pozostałych wiadomości zawartych w raporcie Departamentu Pracy USA, warto zwrócić uwagę na stopę bezrobocia oraz średnią płacę godzinową. Poza tym w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się dane nt. inflacji PPI w strefie euro oraz nt. zamówień w amerykańskim przemyśle.