Chiny stymulują, a Ameryka chłodzi gospodarkę

Czwartek,  2022-03-17, godzina: 08:50

 

Amerykański bank centralny dokonał pierwszej od 2018 roku podwyżki stóp funduszy federalnych.
Chiny wprowadzą środki mające na celu pobudzenie gospodarki i utrzymanie stabilności rynków kapitałowych.
★ Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił, że „stanowiska Rosji w negocjacjach brzmią bardziej realistycznie”.
Financial Times: Ukraina i Rosja poczyniły znaczne postępy ws. planu pokojowego.
Rzecznik Kremla: neutralna Ukraina z własną armią może być uznana jako pewien rodzaj kompromisu.
Kalendarz Eko: wystąpienie publiczne prezes ECB, decyzja BoE ws. stóp oraz dane z USA nt. nowych wniosków o zasiłek i produkcji przemysłowej.

 

Za nami 

W środę inwestorzy żyli informacjami z Pekinu, Kijowa, Moskwy oraz z Waszyngtonu.   ● [ChRL]   Zaczęło się od wypowiedzi wicepremiera ChRL Liu He nt. planu wprowadzenia środków mających na celu pobudzenie chińskiej gospodarki i utrzymanie stabilności tamtejszych rynków kapitałowych po ostatnich wyprzedażach.   ● [UKR-RUS]   Pro-inwestycyjne nastroje wzmocniły budujące komentarze prominentnych polityków z Ukrainy oraz z Rosji. Prezydent Zełenski ocenił, że „stanowiska Moskwy w negocjacjach brzmią bardziej realistycznie”. Z kolei rosyjski MSZ Ławrow poinformował, że „rozmowy nie są łatwe, ale jest nadzieja na kompromis”. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przyznał, że za taki może być uznana neutralna Ukraina z własną armią. Wg Financial Times Ukraina i Rosja poczyniły znaczne postępy w sprawie wstępnego 15-punktowego planu pokojowego, który zakłada zawieszenie broni i wycofanie się Rosji, jeśli Kijów ogłosi neutralność i zaakceptuje ograniczenie swoich sił zbrojnych. Lokalnym źródłem optymizmu dla złotego (EUR/PLN min. 4,6588, USD/PLN min. 4,2184) stała się wiadomość o znacznym spadku deficytu na rachunku bieżącym Polski w styczniu (-64 mln EUR vs prognoza -1600 mln; poprzednio -3957 mln).   ● [Fed]   Zyski PLNa zmniejszyła pierwsza od 2018 podwyżka stóp Fed (o 25 pb). Najnowsze projekcje stóp pokazały, że większość członków Komitetu spodziewa się jeszcze sześciu takich posunięć do końca roku. Na konferencji prasowej Jerome Powell powiedział, że większe podwyżki stóp są „na pewno możliwe”.  Mimo jastrzębiego przekazu płynącego z amerykańskiego banku centralnego kurs EUR/USD wzrósł do max. 1,1052 ponieważ inwestorzy uznali, że Fed jest w stanie poświęcić wzrost gospodarczy, aby obniżyć inflację.

 

Przed nami
   ● [BoE, CNB]   Dziś ciąg dalszy monetarnych emocji. Na godzinę 10:30 swoje publiczne wystąpienie ma zaplanowane prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde, natomiast o godzinie 13:00 Bank Anglii ogłosi decyzję ws. poziomu stóp procentowych na Wyspach. Rynek spodziewa się kolejnej podwyżki oprocentowania funta o 25 pb.   ● [USA]   W dalszej części dnia poznamy dane z USA nt. liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, pozwoleń i rozpoczętych budów domów, aktywności produkcyjnej w regionie środkowo-atlantyckim (indeks FED z Filadelfii) oraz produkcji przemysłowej.    ● [Scenariusze]   Najlepszą kombinacją dla złotego byłyby: gorsze od prognoz wyniki ze Stanów (punkt oporu EUR/USD: 1,1060) oraz gołębie sygnały z ECB (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0950) i z BoE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,2000). Odwrotny splot wydarzeń zagra przeciwko naszej walucie (punkty oporu EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,2500). Źródłem obaw PLNa pozostaje niezmiennie rozwój sytuacji za naszą wschodnią granicą. Dziś mija równo trzy tygodnie od inwazji Rosji na Ukrainę.