Rakietowa dyplomacja

Piątek,  2022-03-11, godzina: 08:50

 

Spotkanie Ławrow- Kuleba nie przyniosło żadnych postępów ws. zawieszenia broni pomiędzy Rosją i Ukrainą oraz ewakuacji cywilów.
ECB zmniejszy od kwietnia br. skalę skupu aktywów w ramach programu APP.
USA: w lutym ceny konsumpcyjne wzrosły najbardziej od stycznia 1982 roku.
★ Kalendarz Eko: indeks nastrojów amerykańskich konsumentów autorstwa Uniwersytetu Michigan.

 

Za nami 

 [RUS-UKR]   Wczorajsze bezowocne spotkanie ministrów spraw Zagranicznych Rosji i Ukrainy wyhamowało korektę wzrostową złotego. Kuleba (UKR) poinformował, że nie osiągnięto żadnych postępów ws. propozycji Kijowa dotyczących 24-godzinnego zawieszenia broni oraz utworzenia korytarza humanitarnego dla cywilów próbujących uciec z oblężonego Mariupola. Z kolei Ławrow (RUS) przekazał, że Moskwa oczekuje “poważnych” rozmów na terenie Białorusi.   ● [ECB]   Naszej walucie zaszkodziło też (EUR/PLN max. 4,8571, USD/PLN max. 4,3971) ogłoszenie przez Europejski Bank Centralny szybszego ograniczenia skupu aktywów w strefie euro. Po wpływem tej decyzji kurs EUR/USD wzrósł powyżej granicy 1,1100 (max. 1,1121). Zyski wspólnej waluty (i zarazem straty złotego) zmniejszyły słowa prezes ECB Christine Lagarde, że podczas wczorajszego posiedzenia niektórzy politycy Rady chcieli powstrzymać się od działań zaostrzających politykę monetarną Eurolandu. Świadczy to o braku jednomyślności w Radzie Prezesów Banku. Lagarde przyznała też, że „inwazja Rosji na Ukrainę będzie miała istotny wpływ na działalność gospodarczą i inflację poprzez wyższe ceny energii i towarów, zakłócenia w handlu międzynarodowym i osłabienie zaufania”.   ● [CPI USA]   Jednocześnie na korzyść dolara zadziałał najwyższy od stycznia 1982 roku wynik amerykańskiej inflacji CPI w lutym (7,9% vs prognoza 7,9%; poprzednio 7,5%).

 

Przed nami
   ● [UM]   Dziś jedynym wartym odnotowania wydarzeniem stricte makroekonomicznym jest publikacja indeksu nastrojów amerykańskich konsumentów autorstwa Uniwersytetu Michigan. Wobec rekordowej inflacji w USA (najwyższa od 40 lat) oraz wojny w Europie rynek spodziewa się spadku tego wskaźnika z 62,8 pkt w lutym do 61,5 pkt w marcu.   ● [Scenariusze]   Materializacja tej prognozy może zdeprymować wciąż mocnego dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1125), co mogliby wykorzystać jego rywale z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7400, USD/PLN: 4,2800). W przypadku pozytywnej niespodzianki od Uniwersytetu Michigan zielona waluta może powrócić do ofensywy (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0975). W tym scenariuszu należy się liczyć z wznowieniem wyprzedaży złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,8600, USD/PLN: 4,4000). Inwestorzy mogą także sprzedawać PLNa (i inne waluty EU) z powodu obaw przed eskalacją walk na froncie rosyjsko-ukraińskim podczas zbliżającego się weekendu (tak jak to robili w poprzedni piątek).