Omikron i Putin na drugim planie FX

Środa,  2021-12-22, godzina: 08:50

 

Biden: wraz z senatorem Manchinem zamierzamy coś zrobić ws. programu gospodarczego.
Polska: w listopadzie sprzedaż detaliczna i produkcja budowlano-montażowa znacząco przebiły oczekiwania analityków.
Kontrakty FRA 6X9 sygnalizują, że rynek spodziewa się wzrostu oprocentowania PLN do poziomu 3,9% za pół roku.
Putin oskarżył „Zachód” o eskalację napięcia w Europie i zapowiedział, że Moskwa odpowie “adekwatnie” na “zachodnią agresję”.
Kalendarz Eko: dane nt. zaufania polskich i amerykańskich konsumentów.

 

Za nami

Wtorek przyniósł poprawę nastrojów inwestycyjnych na świecie (DAX: +1,36%, DJIA: +1,60%, ropa Brent: +3,44%).   ● [USA]   Inwestorzy z ulgą przyjęli wiadomości o braku wprowadzenia nowych korona-restrykcji w USA oraz o rozmowie telefonicznej Bidena z senatorem Manchinem, która może otworzyć drogę do kompromisu ws. programu gospodarczego prezydenta. Wieczorem Biden powiedział, że on i Manchin zamierzają „coś zrobić” (EUR/USD min. 1,1261).   ● [TRY]   Innym źródłem optymizmu na rynkach wschodzących była stabilizacja notowań tureckiej liry. Największa w historii korekta spadkowa kursu USD/TRY była kontynuowana (wczoraj: -9,04%) po tym jak prezydent Erdogan przedstawił w poniedziałek plan, który gwarantowałby depozyty w walucie lokalnej w przypadku dalszych turbulencji na FX. Natomiast lokalnym wsparciem dla złotego stały się kolejne bardzo dobre dane z polskiej gospodarki.   ● [GUS, NBP]   W listopadzie dynamika sprzedaży detalicznej wzrosła o 21,2% r/r (prognoza 16,8%; poprzednio 14,4%), a produkcji budowlano-montażowej o 12,7% r/r (prognoza 6%; poprzednio 4,2%). Krajową tarczą dla PLNa okazały się także rosnące oczekiwania na większe podwyżki stóp NBP. Transakcje zabezpieczające wysokość przyszłych stóp procentowych za pomocą kontraktów FRA 6X9 sygnalizują, że rynek spodziewa się wzrostu trzymiesięcznych stawek do poziomu 3,9% za pół roku (wobec 1,75% obecnie).   ● [Rosja]   Zyski polskiego pieniądza (EUR/PLN min. 4,6183, USD/PLN 4,0877) i walut CEE zmniejszyło oskarżenie „Zachodu” przez Putina o eskalację napięcia w Europie. Prezydent Rosji wyraził zaniepokojenie rozlokowywaniem elementów systemu obrony przeciwrakietowej USA przy jej granicach. Zapowiedział, że Moskwa odpowie “adekwatnie” na “zachodnią agresję”. Pod wpływem tej wypowiedzi ceny gazu ziemnego wzrosły na giełdzie w Amsterdamie o ponad 20%.

 

Przed nami
Dziś zobaczymy czy i ew. jak zmieniło się w grudniu zaufanie konsumentów w Polsce i USA. Rzecz jasna kluczowe będą dane ze Stanów Zjednoczonych.   ● [USA]   Mimo ekspansji Omikrona za oceanem, analitycy spodziewają się wzrostu ufności, co może okazać się budujące dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1260). W przypadku spadku indeksu Conference Board, należy się liczyć z osłabieniem pozycji zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1310).   ● [PL]   Dla przebiegu sesji na rynku PLN istotnym wydarzeniem będzie ogłoszenie przez GUS Bieżącego i Wyprzedzającego Wskaźnika Ufności Konsumenckiej (w skrócie BWUK i WWUK). Ich wzrost mógłby dodać wigoru złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,0500), a spadek obniżyć jego aspiracje (punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,1500).   ● [Inne]   Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś poznamy jeszcze decyzję Narodowego Bank Czech ws. stóp procentowych (rynek oczekuje podwyżki o 75 pb. do 3,5%), finalny wynik PKB USA w III kw., dane nt. sprzedaży domów na rynku wtórnym w Stanach oraz raport amerykańskiej agencji EIA nt. zmiany zapasów paliw. W związku z okresem przedświątecznym należy się liczyć ze spadkiem aktywności i płynności na rynkach walutowych.