50 mutacji strachu

Poniedziałek,  2021-11-29, godzina: 08:50

 

GPW: indeks WIG20 zanotował najgorszą sesję od października 2020.
Wall Street: indeks Dow Jones Industrial ma za sobą najgorszy “czarny piątek” w historii.
Ceny ropy spadły najbardziej w tym roku, a jej amerykańska odmiana Crude zameldowała się poniżej granicy 70 USD za baryłkę.
Rynek terminowy zasygnalizował przesunięcie oczekiwań ws. terminu pierwszej podwyżki stóp Fed z czerwca na wrzesień 2022.
 Kalendarz Eko: indeks nastrojów w gospodarce Eurolandu, inflacja CPI w Niemczech oraz wystąpienia publiczne trzech polityków Fed.

 

Za nami

[Omikron]   Jak na Black Friday przystało, w tym dniu na rynkach finansowych miały miejsce duże wyprzedaże. Wywołały je obawy przed nowym wariantem koronawirusa z RPA, który zdaniem ekspertów jest najgroźniejszy z dotychczas odkrytych i może być odporny na dotychczasowe szczepionki. Omikron zawiera łącznie około 50 mutacji, w tym ponad 30 znaleziono w białku kolczastym – strukturze, której wirus używa, aby dostać się do atakowanych komórek. Skalę niepokoju odzwierciedlał wskaźnik VIX (tzw. indeks strachu), który wystrzelił w górę o 54%, notując czwarty największy wzrost w historii.   ● [Giełdy, ropa  Duże zniżki obserwowaliśmy na giełdach. Główne indeksy akcji w Niemczech oraz w Polsce zanotowały najsłabsze sesje od października 2020 roku (DAX: -4,15%, WIG20: -3,87%). Natomiast amerykański indeks Dow Jones Industrial ma za sobą najgorszy “czarny piątek” w historii i zarazem najgorszą sesję w tym roku.  ● [FX]   Wielkie przeceny objęły paliwa (Brent: -11,55% tj. największy dzienny spadek w tym roku) oraz waluty rynków wschodzących, z południowoafrykańskim randem na czele. Taniej można było kupić także naszego złotego (EUR/PLN max. 4,7247, USD/PLN 4,1925). Wbrew dotychczasowej logice tracił również dolar (EUR/USD max. 1,1332), gdyż inwestorzy uznali, że nowy wirus może opóźnić decyzje Fed o pierwszej podwyżce stóp do września 2022, podczas gdy wcześniej spodziewano się jej w czerwcu przyszłego roku. Spory upust otrzymali również nabywcy krypto-walut (Bitcoin: -7,47%). Szukając bezpiecznego schronienia dla kapitału inwestorzy kupowali amerykańskie obligacje skarbowe (np. 10-letnie min. 1,475%), szwajcarskiego franka (CHF/PLN max. 4,5237 tj.  najwyżej w historii) oraz japońskiego jena (USD/JPY min. 113,06).

 

Przed nami
   ● [KE]   Nowy tydzień rozpocznie się od publikacji indeksów Komisji Europejskiej, z których dowiemy się jakie nastroje panują w gospodarce strefy euro. Wobec mocnego uderzenia 4-fali pandemii w Europę i powrotu korona-ograniczeń, w niektórych krajach spodziewane jest pogorszenie perspektyw ekonomicznych, co może negatywnie rzutować na wartość euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1250) i jego sąsiadów z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,2000). W drugiej części dnia zobaczymy jeszcze jak kształtują się ceny konsumpcyjne w Niemczech, gdzie prezes ECB nazywana jest „Madame inflacja”.    [Fed]   Wracający z długiego weekendu amerykańcy inwestorzy czekają przede wszystkim na wystąpienia publiczne trzech prominentnych polityków Fed: wiceprzewodniczącego Johna Williamsa, prezesa Jeromea Powella i członkini zarządu Michelle Bowman. Inwestorzy będą się w nich doszukiwać wskazówek dot. harmonogramu redukcji skupu aktywów. Ich ew. głosy za utrzymaniem dotychczasowego tempa (15 mld USD miesięcznie) będą szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,1340) i sprzyjać jego rywalom z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6600, USD/PLN: 4,7300). Dobrą wróżbą dla PLNa oraz innych ryzykownych aktywów będzie wzrost kontraktów futures na europejskie i amerykańskie indeksy giełdowe.   ● [Eko-Tydzień]   Jeżeli chodzi o eko-agendę na kolejne dni to już jutro poznamy dane nt. inflacji CPI w Polsce oraz zaufania amerykańskich konsumentów, w środę wyniki przemysłowych indeksów PMI, ISM po obu stronach Atlantyku, a w piątek arcyważny raport Departamentu Pracy USA. W międzyczasie trzeba obowiązkowo śledzić nowe informacje dotyczące koronawirusa Omikron, który został już wykryty w wielu krajach europejskich m.in. w Belgii, Niemczech oraz we Włoszech.