
26 lis Dziękczynienie złotego
Posted at 10:27h
in alert
Piątek, 2021-11-26, godzina: 08:50
★ Glapiński (RPP): w razie potrzeby Rada będzie działać dalej, aby nie dopuścić do utrwalenia się podwyższonej inflacji.
★ Hardt (RPP): w listopadzie inflacja może przekroczyć 7%.
★ Koronawirus w Polsce: wczoraj odnotowano najwyższą liczbę korona-zgonów w 4-fali pandemii (497 osób).
★ Premier RP zapowiedział w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej m.in. obniżkę akcyzy i VAT-u na paliwa oraz energię elektryczną.
★ W Republice Południowej Afryki wykryto nowy, groźny wariant koronawirusa.
★ Protokół ECB: zakupy w ramach programu PEPP zostaną zakończone zgodnie z planem w marcu 2022.
Za nami
●Już dawnonie było tak spokojnej sesji na rynku walutowym. Było to związane z wczorajszym brakiem istotnych publikacji danych makroekonomicznych oraz z obchodzonym w tym dniu w Stanach Zjednoczonych Świętem Dziękczynienia. ● [PLN] Świąteczna atmosfera sprzyjała regeneracji złotego (EUR/PLN min. 4,6638, USD/PLN min. 4,1563). Do odkupu naszej wyprzedanej waluty zachęcały słowa prezesa NBP Adama Glapińskiego, że w razie potrzeby Rada będzie działać dalej, aby nie dopuścić do utrwalenia się podwyższonej inflacji. Wg Łukasza Hardta z RPP, w listopadzie krajowe ceny konsumpcyjne mogą wzrosnąć powyżej 7% (r/r). Na niekorzyść PLNa działała jednak najwyższa liczba korona-zgonów w 4-fali pandemii w Polsce (497 osób) oraz decyzja Narodowego Banku Węgier o podniesieniu tygodniowej stopy depozytowej o 40 pb. do 2,9%, która premiowała konkurencyjnego forinta. ● [GPW] To co się udało złotemu nie udało się indeksowi WIG20, który zanotował wczoraj 11 spadek na 13 ostatnich sesji (-0,46%). Balastem dla polskich blue chipów były tym razem PGE (-6,80%) i Tauron (-4,70%), których akcje traciły po tym jak premier RP Mateusz Morawiecki zapowiedział m.in. obniżkę akcyzy i VAT-u na energię elektryczną w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej. ● [Rynek bazowy] Wobec nieobecności inwestorów ze Stanów Zjednoczonych zabrakło chętnych do zakupów dolara. W tej sytuacji rynek bazowy EUR/USD wzrósł do max. 1,1245, szczególnie, że wg protokołu z ostatniego posiedzenia ECB zakupy w ramach Pandemicznego Programu Zakupów Aktywów (PEPP) zostaną zakończone zgodnie z planem w marcu 2022 przyszłego roku.● [RPA] Szyki złotemu oraz innym walutom EM popsuła wiadomość o zidentyfikowaniu nowego wariantu koronawirusa w RPA, który zdaniem ekspertów jest najgroźniejszy z dotychczas odkrytych i może być odporny na szczepionki. W efekcie od rana obserwujemy wyraźnie osłabienie południowoafrykańskiego randa (USD/ZAR: +1,24%) oraz innych walut rynków wschodzących, w tym złotego (EUR/PLN max. 4,6980, USD/PLN max. 4,1823).