Metamorfoza prezesa i nawrócenie złotego?

Czwartek,  2021-11-25, godzina: 08:50

 

Glapiński (RPP): dalsze osłabianie złotego nie byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki, ani też z prowadzoną przez NBP polityką pieniężną.
 Koronawirus w Polsce: wczoraj odnotowano najwięcej od 9 kwietnia br. nowych zachorowań na Covid-19 (28 380 osób).
 Niemcy: subindeks IFO dot. oczekiwań biznesowych osiągnął w listopadzie najniższą wartość od stycznia br.
USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek była najniższa od listopada 1969 roku.
Protokół Fed: stopy procentowe mogą wzrosnąć szybciej, jeśli inflacja będzie się utrzymywała powyżej celu.
Kalendarz Eko: stopa bezrobocia w Polsce, protokół ECB oraz wystąpienie publiczne Lagarde.

 

Za nami

[PLN]   Podczas wczorajszej sesji doszło wreszcie do korekty wzrostowej polskiej waluty (EUR/PLN min. 4,6692, USD/PLN min. 4,1548). Jej katalizatorem był komentarz prezesa NBP Adama Glapińskiego o tym, że „dalsze osłabianie kursu złotego nie byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki, ani też z prowadzoną przez NBP polityką pieniężną”. Przypomniał również, że „kurs naszej waluty jest płynny, przy czym NBP zastrzega sobie prawo do prowadzenia interwencji na rynku walutowym”. W jego ocenie „ostatnie podwyżki stóp i fakt, że uczestnicy rynku w swoich analizach i wycenach zakładają scenariusz ich dalszego wzrostu, powinny być korzystne dla złotego”.   ● [Covid-19, IFO]   Czynnikiem hamującym odbicie PLNa były wiadomości o najwyższej od 9 kwietnia br. liczbie nowych korona-zachorowań w Polsce (28 380 osób) oraz o piątym z rzędu miesięcznym spadku nastrojów biznesowych w Niemczech. Co gorszasubindeks IFO dot. oczekiwań (94,2 pkt), osiągnął najniższą wartość od stycznia br., doprowadzając do przeceny euro.   ● [USD]   Na dodatek po południu konkurencyjny dolar pozytywnie zareagował na ogłoszenie, najniższej od listopada 1969, liczby osób ubiegających się w poprzednim tygodniu po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w USA (199 tys. vs prognoza 260 tys.; poprzednio 270 tys.). Ponadto dobry PR zrobiła zielonej walucie prezes oddziału Rezerwy Federalnej z San Francisco Mary Daly, która opowiedziała się za szybszą redukcją skupu aktywów. Co najmniej tak samo korzystny dla amerykańskiego pieniądza okazał się protokół z listopadowego posiedzenia FOMC, który pokazał, że stopy procentowe mogą wzrosnąć szybciej, jeśli inflacja będzie się utrzymywała powyżej celu. W ten scenariusz wpisał się preferowany przez Fed wskaźnik cen PCE core, osiągając w październiku najwyższy poziom od 1990 roku (4,1% r/r). W reakcji na te wydarzenia kurs EUR/USD spadł najniżej do poziomu 1,1186.

 

Przed nami
   ● [ECB]   W kontekście obserwowanej ostatnio gry inwestorów na przyszłoroczną podwyżkę stóp procentowych w Eurolandzie, dziś warto posłuchać wystąpienia publicznego prezes ECB. W tym roku już raz Christine Lagarde udało się spacyfikować oczekiwania rynku w tej sprawie. Jeżeli taka sytuacja się powtórzy to euro na tym straci (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1160), a złoty zyska (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6600, USD/PLN: 4,1500) i na odwrót (punkty oporu EUR/USD: 1,1220; EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,2000). Dodatkowym źródłem emocji o podłożu monetarnym będzie publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego.   ● [GUS]   Poza tym złoty czeka jeszcze na dane nt. stopy bezrobocia w Polsce. Na początku miesiąca resort pracy oszacował, że spadła ona z 5,6% we wrześniu do 5,5% w październiku.   ● [Święto Dziękczynienia w USA]   Warto również pamiętać o dzisiejszej nieobecności inwestorów amerykańskich, co może przyczynić się do ograniczenia zmienności na rynku walutowym (szczególnie późnym popołudniem oraz wieczorem).