Niewyraźna aprecjacja prezesa

Środa,  2021-11-17, godzina: 08:50

 

Glapiński (RPP): nawet wyraźna aprecjacja złotego nie doprowadziłaby do jakiegoś istotnego spadku bieżącej inflacji.
TSUE: delegowanie sędziów przez ministra sprawiedliwości RP jest niezgodne z prawem unijnym.
USA: w październiku sprzedaż detaliczna wzrosła najbardziej od marca br., produkcja przemysłowa od grudnia 2020.
Gatnar (RPP): do stycznia potrzebne są jeszcze dwie podwyżki stóp NBP po 50 pb.
W Hongkongu juan jest najdroższy wobec dolara od 5 miesięcy.
Kurs EUR/USD osiągnął najniższy poziom od 16 miesięcy.
 Kalendarz Eko: inflacja HICP w strefie euro, dane z USA nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów oraz wystąpienia publiczne Williamsa, Mester i Wallera z Fed.

 

Za nami

We wtorek złoty ponownie znalazł się w spirali wyprzedaży (EUR/PLN max. 4,6677 tj. najwyżej od marca br., USD/PLN max. 4,1293 tj. najwyżej od maja 2020).    [RPP]   Anty-reklamę naszej walucie zrobił sam prezes NBP Adam Glapiński mówiąc, że nawet jej wyraźna aprecjacja nie doprowadziłaby do jakiegoś istotnego spadku bieżącej inflacji, natomiast byłaby dotkliwa dla eksporterów i wobec tego niekorzystna dla gospodarki. PLNowi zaszkodziło także niezdecydowanie Jerzego Kropiwnickiego z RPP, który nie potrafi obecnie powiedzieć, czy do końca jego kadencji (25 styczeń 2022) poprze następne wnioski o podwyżki stóp NBP.    [PL-EU]   Na złotego cieniem kładło się także wczorajsze orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) stwierdzające, że delegowanie sędziów i odwoływanie ich delegacji przez ministra sprawiedliwości jest niezgodne z prawem EU. Jakby tego było mało, agencja Reutersa poinformowała, że główne ugrupowania w Parlamencie Europejskich zwróciły się do Komisji Europejskiej, aby zamroziła miliardy euro przyznane Polsce z Funduszu Odbudowy do czasu, aż nasz kraj zacznie przestrzegać zasad praworządności i uzna pierwszeństwo prawa unijnego. [USD] Jednocześnie zainteresowanie konkurencyjnym dolarem podtrzymały makro-wiadomości z USA o najwyższej od marca br. sprzedaży detalicznej (1,7% w X m/m vs prognoza 1,4%; poprzednio 0,8%) oraz o największym od grudnia 2020 wzroście produkcji przemysłowej (1,6% m/m vs prognoza 0,7%; poprzednio -1,3%). Kolejnych sprzymierzeńców dostarczyły zielonej walucie (EUR/USD min. 1,1264 tj. najniżej od lipca 2020) słowa prezesa oddziału Fed z St. Louis Jamesa Bullarda (z prawem głosu w FOMC w 2022), że zwiększenie tempa taperingu do 30 mld USD miesięcznie może otworzyć drzwi do podwyżki stóp pod koniec I kw. przyszłego roku.    [RPP 2]   Straty PLNa zmniejszył Eugeniusz Gatnar z RPP twierdząc, że do stycznia potrzebne są jeszcze dwie podwyżki stóp procentowych po 50 pb.

 

Przed nami

Dziś otrzymamy nową dawkę danych z gospodarki europejskiej i amerykańskiej oraz posłuchamy wypowiedzi kolejnych polityków z Fed.    [Makro]   Już o godzinie 11:00 Eurostat poinformuje nas jak kształtowały się ceny konsumpcyjne w strefie euro w poprzednim miesiącu. Z kolei o g. 14:30 poznamy październikowe liczby pozwoleń i rozpoczętych budów domów w Stanach Zjednoczonych.    [Fed]   Aby ustalić azymut notowań FX warto także śledzić dzisiejsze wystąpienia publiczne Johna Williamsa, Loretty Mester i Christophera Wallera z FOMC (cała trójka z prawem głosu w 2022) . Wypowiedzi świadczące o możliwości dokonania szybszych podwyżek stóp Fed będą wodą na młyn dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1260) i piaskiem w tryby złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6800, USD/PLN: 4,1300). Ostrożny przekaż monetarny będzie skutkował odwrotną reakcją rynku walutowego (punkt oporu EUR/USD: 1,1330; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6200, USD/PLN: 4,0800).    [Aktualne średnie kursy]   EUR/PLN 4,6501, USD/PLN 4,1119, GBP/PLN 5,5336, CHF/PLN 4,4157, EUR/USD 1,1305.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja