Rozkład jazdy Fed

Czwartek,  2021-10-14, godzina: 08:50

 

USA: we wrześniu dynamika amerykańskich cen konsumpcyjnych nieoczekiwanie wzrosła, ale inflacja bazowa się ustabilizowała.
Wall Street: JP Morgan Chase zaraportował lepsze od prognoz wyniki finansowe w III kw.
Protokół Fed: tapering może rozpocząć się w połowie listopada lub w połowie grudnia.
Kalendarz Eko: bilans płatniczy Polski, inflacja PPI w USA, amerykański raport jobless claims oraz dane nt. zmiany zapasów paliw za oceanem.

 

Za nami

 [CPI]   Kluczowym wydarzeniem ekonomicznym dla przebiegu wczorajszej sesji walutowej była publikacja danych nt. amerykańskiej inflacji bazowej CPI. Wrześniowy wynik + 4,0% r/r był zgodny z oczekiwaniami rynku i nie uległ zmianie w stosunku do danych z sierpnia, co zostało odebrane przez inwestorów za oznakę stabilizacji amerykańskich cen towarów i usług konsumpcyjnych (z wyłączeniem energii i żywności). Taki scenariusz zmartwił dolara, który zawrócił z rocznego szczytu (EUR/USD max. 1,1601). Odwrotowi zielonej waluty towarzyszył znaczny spadek rentowności amerykańskich obligacji o długich terminach zapadalności (np. 10-letnie min. 1,533%). Za to wzrosła dochodowość papierów o krótkich terminach zapadalności (np. 2-letnie max. 0,3780%), które zwykle poruszają się w parze z oczekiwaniami dot. przyszłego poziomu stóp. Rynek terminowy wycenia z 50% prawdopodobieństwem, że Fed dokona pierwszej podwyżki stóp w lipcu przyszłego roku.   ● [JP, Fed]   Straty dolara limitowały też lepsze od prognoz wyniki finansowe banku JP Morgan w III kw. Inwestorzy przywiązują do nich dużą wagę ze względu na silną korelację kondycji finansowej sektora bankowego z koniunkturą gospodarczą w Stanach Zjednoczonych. Wsparciem dla amerykańskiego pieniądza był także protokół z ostatniego posiedzenia Fed, który ujawnił, że „jeśli decyzja o rozpoczęciu zmniejszania zakupów [aktywów] nastąpi na następnym spotkaniu, proces ten może rozpocząć się w połowie listopada lub w połowie grudnia”. Z kolei zyski walut EU (EUR/PLN min. 4,5696, USD/PLN min. 3,9418) ograniczył nadspodziewany spadek produkcji przemysłowej w Eurolandzie (-1,6% m/m vs prognoza 1,5%).

 

Przed nami

 [USA]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się kolejne ważne dane makro ze Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie tj. o godzinie 14:30 amerykańska administracja poda wrześniowy wynik inflacji PPI oraz cotygodniową liczbę nowych osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych. Wzrost cen producentów i spadek ilości wniosków będzie sprzyjał dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1520) oraz szkodził jego rywalom z EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 4,0000). W odwrotnym makro-scenariuszu zielona waluta będzie pod kreską (punkt oporu EUR/USD: 1,1600), a złoty nad nią (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 3,9400).   ● [GUS]   Dodatkowym sprawdzianem dla naszej waluty będą dane o bilansie płatniczym Polski. Analitycy banku Santander spodziewają się dalszej erozji nadwyżki salda bieżącego, przy postępującej normalizacji w handlu usługami oraz mocnych stopach wzrostu eksportu i importu.   ● [EIA, Fed]   W obliczu galopujących cen ropy warto także śledzić dzisiejszą publikację raportu agencji EIA, który pokaże zmianę zapasów paliw w Stanach. Pod wieczór posłuchamy jeszcze wystąpień publicznych dwóch polityków Fed: prezesa oddziału w Richmond Toma Barkina oraz prezesa oddziału w Nowym Jorku Johna Williamsa.   ● [Aktualne średnie kursy]   EUR/PLN 4,5748, USD/PLN 3,9445, GBP/PLN 5,3977, CHF/PLN 4,2788, EUR/USD 1,1594.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja