Na dwóch złotówka wróżyła

Wtorek,  2021-10-12, godzina: 08:50

 

Gatnar (RPP): Rada może zdecydować się na kolejną podwyżkę stóp NBP, jeśli listopadowa projekcja na kolejne osiem kwartałów pokaże inflację powyżej 3,5%.
Kropiwnicki (RPP): październikowa podwyżka stóp NBP o 40 pb. miała stłumić oczekiwania na dalsze zacieśnianie polskiej polityki pieniężnej.
Polska: rentowność obligacji dziesięcioletnich osiągnęła najwyższy poziom od maja 2019.
Ropa Brent jest najdroższa od 2018 roku, a Crude od 2014.
Kalendarz Eko: niemiecki indeks nastrojów ekonomicznych (ZEW) oraz raport JOLTS z amerykańskiego rynku pracy.

 

Za nami

Nowy tydzień rozpoczął się korzystnie dla walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej.   ● [CZK]   Na początku wczorajszej sesji w CEE prym wiodła korona czeska. Waluta naszych południowych sąsiadów zyskała po ogłoszeniu zaskakująco wysokiego wyniku inflacji CPI w Czechach (4,9% r/r vs prognoza 4,5%), który zwiększył oczekiwania na kolejne podwyżki stóp CNB (łącznie o 75 pb. do końca roku). Do większych zakupów CZKa zniechęcał niespodziewany i burzący status quo rezultat sobotnich wyborów do czeskiego parlamentu, w których prawicowa koalicja SPOLU pokonała partię Ano premiera Andreja Babisza.   ● [PLN]   W drugiej części dnia do głosu doszedł złoty (EUR/PLN min. 4,5813, USD/PLN min. 3,9595). Nasza waluta odzyskała część strat z końca poprzedniego tygodnia po słowach Eugeniusza Gatnara z RPP o tym, że Rada może zdecydować się na kolejną podwyżkę stóp, jeśli listopadowa projekcja na kolejne osiem kwartałów pokaże inflację powyżej 3,5%. Pod wpływem tej wypowiedzi rentowność polskich obligacji dziesięcioletnich osiągnęła najwyższy poziom od maja 2019 roku (max. 2,487%). Optymizm PLNa ostudził jednak komentarz innego członka RPP, Jerzego Kropiwnickiego o tym, że październikowa podwyżka stóp NBP aż o 40 pb. miała stłumić oczekiwania na dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej w Polsce.   ● [G10]   Wczorajsza sesja na rynku G10 miała bardzo spokojny przebieg ze względu na Dzień Kolumba, obchodzony w USA. Mimo braku obecności amerykańskich inwestorów zyskiwał dolar. Kurs USD/JPY osiągnął najwyższą wartość od prawie 3 lat z powodu spodziewanego wzrostu rozbieżności w polityce pieniężnej Fed i BoJ.

 

Przed nami

W dzisiejszym eko-rozkładzie jazdy znajdują się ważne dane z Niemiec oraz ze Stanów Zjednoczonych.   ● [DE]   O godzinie 11:00 poznamy październikowy wynik indeksu Instytutu ZEW, opisującego nastroje wśród niemieckich analityków i inwestorów, w odniesieniu do sytuacji gospodarczej u naszych zachodnich sąsiadów. Analitycy spodziewają się jego spadku z 26,4 pkt (we wrześniu) do 24 pkt. Jeśli ta prognoza się sprawdzi będzie to jego piąty z rzędu, miesięczny spadek i najniższy wynik od początku pandemii (tj. od marca 2020). Taki rozwój wypadków mógłby przytłoczyć wspólną walutę (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1520) oraz jej sąsiadów z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,6350, USD/PLN: 4,0000).   ● [USA]   Po południu przebieg sesji ustawi publikacja sierpniowego raportu JOLTS (o g. 16:00), informującego o liczbie wakatów w gospodarce USA. Kolejne niepokojące informacje z amerykańskiego rynku pracy mogą zmartwić dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1590), na czym skorzystaliby jego rywale z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 3,9500).   ● [Aktualne średnie kursy]   EUR/PLN 4,5877, USD/PLN 3,9662, GBP/PLN 5,3952, CHF/PLN 4,2800, EUR/USD 1,1564.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja