Moody’s nie ma wątpliwości

Poniedziałek,  2021-10-11, godzina: 08:50

 

Rynek pracy USA: we wrześniu odnotowano najmniejszy od 9 m-cy wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym oraz najniższą od 18 m-cy stopę bezrobocia.
Moody’s: wyrok Trybunału Konstytucyjnego RP o wyższości prawa krajowego nad unijnym jest negatywny dla ratingu Polski.
GPW: Mebion zawarł umowę z Novavax na produkcje korona-szczepionki.

 

Za nami

[Raport DP]   W piątek najbardziej oczekiwanym wydarzeniem ekonomicznym na świecie była publikacja raportu Departamentu Pracy USA. Spodziewany wysoki wynik NFP we wrześniu (prognoza zakładała 500 tys. nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym) miał przypieczętować listopadową decyzję Fed o rozpoczęciu ograniczania skupu aktywów. Mimo, że wrześniowe „listy płac” były najniższe od 9 miesięcy (194 tys.) to inwestorzy uznali jednak, że nie były na tyle złe, aby opóźnić tapering. Ta zaskakująco optymistyczna interpretacja uchroniła dolara przed stratą. Jego wsparcie stanowiła także wiadomość o najniższej od 18 miesięcy stopie bezrobocia w USA (4,8% we IX vs prognoza 5,1%). Te same siły pompowały rentowność dziesięcioletnich obligacji amerykańskich, która po raz pierwszy od czerwca br. przekroczyła poziom 1,6%.   ● [PLN]   Złotemu nie uszła płazem opinia agencji Moody’s, która uznała, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego RP o wyższości prawa krajowego nad unijnym psuje relacje Warszawy z Brukselą, przez co jest negatywny dla ratingu Polski (EUR/PLN max. 4,6225, USD/PLN max. 3,9992).   ● [GPW]   Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych błyszczał Mabion, którego akcje zdrożały prawie 50% po tym, jak spółka podała, że zawarła umowę z Novavax na produkcję korona-szczepionki. 

 

Przed nami

[Eko -Tydzień]   W pierwszych dniach tygodnia kalendarz ekonomiczny nie dostarczy zbyt wielu bodźców do działania na rynku walutowym. Za to rekompensatą będzie emocjonująca środa, kiedy poznamy dane o amerykańskiej inflacji CPI oraz zostanie opublikowany zapis ostatniego posiedzenia Fed.   ● [Scenariusze]   Gra pod wzrost dynamiki amerykańskich cen oraz jastrzębi protokół FOMC będzie sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1520) i szkodzić jego rywalom z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,6350, USD/PLN: 4,0000). Natomiast przewaga inwestorów obstawiających przeciwny rozwój wypadków zagra na niekorzyść zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1590). W tym drugim scenariuszu złoty mógłby odrobić trochę strat poniesionych w ubiegłym tygodniu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5400, USD/PLN: 3,9200).   ● [Geopolityka]   Dużym czynnikiem ryzyka dla PLNa stał się fundamentalny spór prawny Warszawy z Brukselą, który w bliskiej perspektywie grozi utratą przez Polskę przynajmniej części unijnych funduszy, a w dalszej nawet polexitem. Z pola widzenia nie można także tracić nowych wiadomości dot. czwartej fali koronawirusa w Polsce, kryzysu energetycznego w Europie oraz sytuacji wiodących chińskich deweloperów.   ● [Aktualne średnie kursy]   EUR/PLN 4,6007, USD/PLN 3,9710, GBP/PLN 5,4291, CHF/PLN 4,2788, EUR/USD 1,1581.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja