Yellen i Glapiński tłumaczą (się)

Środa,  2021-10-06, godzina: 08:50

Glapiński (NBP): Bank obniżył poziom skupu prawie do zera, co jest odpowiednikiem podwyższenia stóp procentowych.
Sekretarz Skarbu: amerykańska gospodarka znajdzie się w recesji jeśli w ciągu 2 tygodni Kongres nie zwiększy limitu zadłużenia.
W sierpniu deficyt handlowy USA był największy w historii badania.
Cena Bitcoina powróciła powyżej granicy 50 tys. USD.
Kalendarz Eko: posiedzenie RPP, amerykański raport ADP oraz dane EIA nt. zmiany zapasów paliw w USA.

 

Za nami

[NBP]   We wtorek inwestorzy obstawiający tegoroczną podwyżkę stóp w Polsce musieli zrewidować swoją strategię. Ich oczekiwania spacyfikował sam prezes NBP Adam Glapiński, który powiedział, że „Bank obniżył poziom skupu [aktywów] prawie do zera, co jest odpowiednikiem podwyższenia stóp procentowych”. Co prawda przyznał, że zbliża się konieczność normalizacji stóp, ale z jego słów wynikało, że nastąpi to raczej w perspektywie kilku kwartałów. Jego gołębi przekaz podkopał notowania złotego nakręconego wcześniej na szybki zwrot w polityce Narodowego Banku Polskiego (EUR/PLN max. 4,6232, USD/PLN max. 3,9844).   ● [Bez ryzyka]   Szkodził mu też globalny wzrost awersji do ryzyka. Inwestorzy martwią się o wysokie ceny energii, ryzyko stagflacji, potencjalne bankructwo chińskich deweloperów oraz o kryzys zadłużenia w USA. Sekretarz skarbu Janet Yellen powiedziała wczoraj, że gospodarka Stanów Zjednoczonych znajdzie się w recesji, jeśli w ciągu 2 tygodni Kongres nie zwiększy limitu zadłużenia. Źródłem makro-niepokoju była również wiadomość o największym w historii deficycie handlowym, największej gospodarki światowej (-73,3 mld USD w VIII vs prognoza -70,5 mld; poprzednio -70,3 mld).   ● [USD, BTC]   W tych okolicznościach sporym zainteresowaniem cieszył się bezpieczny dolar (EUR/USD min. 1,1576), którego dodatkowo napędzał wzrost rentowności amerykańskich obligacji (np. 10-letnie max. 1,571%). Wśród nielicznych zwycięzców wczorajszej rozgrywki znaleźli się posiadacze bitcoina, którego cena powróciła powyżej granicy 50 tys. USD (max. 51 884,61 USD).

 

Przed nami

 [RPP]   Dziś inwestorzy z rynku PLN czekają na ustalenia z kończącego się posiedzenia krajowej Rady Polityki Pieniężnej. Jeżeli treść komunikatu Banku pozostanie bez większych zmian, to złoty może się jeszcze osłabić (punkty oporu EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 4,0000). Jeśli jednak okaże się, że większość członków RPP zechce wkrótce podnieść polskie stopy procentowe, to nasza waluta dostanie skrzydeł (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 3,9200).   ● [ADP]   Na rynkach globalnych największe zainteresowanie budzi publikacja amerykańskiego raportu ADP. Wysoki wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym zwiększyłby oczekiwania na dobry wynik piątkowych ‘payrollsów” za oceanem, co mogłoby zachęcać inwestorów do zwiększenia swojej dolarowej ekspozycji (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1560) i vice versa (punkt oporu EUR/USD: 1,1640).   ● [EIA]   W kontekście rosnących obaw o negatywny wpływ wyższych cen towarów i surowców na wzrost gospodarczy na świecie warto dziś zwrócić uwagę na dane agencji EIA nt. zmiany zapasów paliw w USA.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja