Ostry zwrot Fed

Czwartek,  2021-09-23, godzina: 08:50

 

★FED: połowa członków FOMC spodziewa się pierwszej podwyżki stóp już przyszłym roku, a wg Powella tapering może zostać ogłoszony na następnym posiedzeniu.
★ Chiny: Evergrande poinformował, że dogadał się z niektórymi wierzycielami.
★ GUS: we wrześniu odnotowano poprawę nastrojów polskich konsumentów.
★ Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu i USA, decyzje monetarne BoE i TCMB oraz amerykański raport jobless claims.

 

Za nami

[Fed] Centralnym wydarzeniem ekonomicznym środy było posiedzenie Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku. Przed jego zakończeniem wśród analityków panowała 100% zgodność w sprawie spodziewanego utrzymania bez zmian parametrów amerykańskiej polityki pieniężnej. Dużo większe zainteresowanie rynków wzbudzały: termin rozpoczęcia ograniczania skupu aktywów oraz zaktualizowane projekcje stóp Fed. W kwestii taperingu prezes Powell poinformował, że może on zostać ogłoszony już na następnym posiedzeniu Banku (2-3 XI) i zakończyć się w połowie przyszłego roku. Natomiast ujawniony po spotkaniu najnowszy wykres dot-plot pokazał, że 9 na 18 członków FOMC spodziewa się pierwszej podwyżki stóp już w 2022 roku (vs w 2023 w poprzedniej projekcji). Jastrzębi przekaz z amerykańskiego banku centralnego podkręcił wycenę dolara (np. EUR/USD min. 1,1683) oraz podkopał notowania walut rynków wschodzących, w tym złotego (EUR/PLN max. 4,6343, USD/PLN max. 3,9606). ● [Chiny] Straty walut spod znaku EM zamortyzował nieco ogłoszony wczoraj komunikat należącej do Evergrande spółki Hengda Real Estate Group, w którym poinformowano o dojściu do porozumienia z inwestorami w sprawie odroczenia przypadającej dziś zapłaty odsetek od obligacji denominowanych w juanach. W dodatku Ludowy Bank Chin zasilił wczoraj rynek finansowy zastrzykiem płynności w wysokości 90 mld juanów netto. ● [GUS, TVN] Lokalnym wsparciem dla PLNa były wiadomości o poprawie nastrojów polskich konsumentów we wrześniu (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko) oraz o przedłużeniu koncesji dla stacji TVN24 przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

 

Przed nami

[PMI] Dziś zostaną opublikowane wstępne wyniki indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług Eurolandu oraz Stanów Zjednoczonych, które zaktualizują stan naszej wiedzy nt. koniunktury gospodarczej panującej po obu stronach Atlantyku. Z powodu utrzymujących się zakłóceń w łańcuchach dostaw i problemów z dostępnością siły roboczej, w większości przypadków analitycy spodziewają się pogorszenia wskaźników (m/m). Prognostycznym wyjątkiem jest oczekiwanie wzrostu aktywności amerykańskiego sektora przemysłu, co mogłoby faworyzować dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1680), kosztem jego rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 3,9800). Z kolei wyższe wyniki Eurolandu podreperują konto euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1760) i walut regionu CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,9000). ● [Inne wydarzenia] W międzyczasie poznamy jeszcze decyzje monetarne banków centralnych Anglii (BoE) oraz Turcji (TCMB) a także amerykański raport jobless claims, dzięki któremu poznamy aktualną sytuację na rynku pracy USA. Języczkiem u wagi rynkowej pozostaje rozwój sytuacji wokół chińskiego Evergrande.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja