Miliardy uciekające złotemu

Piątek,  2021-09-03, godzina: 08:50

 

★ Gentiloni (KE): kwestionowanie nadrzędności unijnego prawa nad prawem krajowym jest powodem wstrzymania wypłaty dla Polski 57 mld EUR z Funduszu Odbudowy.
★ Strefa euro: w lipcu inflacja cen producentów była najwyższa w historii badania (tj. od 2000 roku).
★ USA: w ubiegłym tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najniższa od początku pandemii.
★ Kalendarz Eko: raport Departamentu Pracy USA.

 

Za nami

[PL-EU]   Wczorajsza wypowiedź unijnego komisarza ds. gospodarczych ostudziła pro-złotówkowe nastroje (EUR/PLN max. 4,5188, USD/PLN max. 3,8126). Paolo Gentiloni powiedział, że “kwestionowanie nadrzędności prawa EU nad prawem krajowym jest powodem stojącym za wstrzymaniem wypłaty dla Polski 57 mld EUR z Funduszu Odbudowy”.   ● [EZ]   Szkodliwy wpływ na PLNa miał także rekordowy wzrost inflacji PPI w strefie euro (12,1% r/r w VII vs prognoza 11% r/r; poprzednio 10,2% r/r), który zwiększył presję na Europejski Bank Centralny ws. ograniczenia pandemicznego programu skupu aktywów (PEPP). Naturalnym wygranym oczekiwań na spowolnienie drukarek ECB było euro (EUR/USD max. 1,1885).   ● [USA]   Jednocześnie obciążeniem dla dolara stało się obniżenie przez oddział FED z Atlanty prognozy wzrostu gospodarczego za oceanem w III kw. z 5,3 do 3,7% (wg modelu GDPnow). Straty zielonej waluty zamortyzowały makro-wiadomości z USA o niespodziewanym spadku deficytu handlowego w lipcu (-70,1 mld USD vs prognoza -74,5 mld; poprzednio -73,2 mld) oraz o najniższej od początku pandemii liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu (340 tys.). Ponadto Raport Challengera pokazał, że w sierpniu amerykańskie firmy zwolniły najmniej pracowników od czerwca 1997 roku.

 

Przed nami

[Raport DP]   Dziś wszyscy inwestorzy fokusują się na publikacji danych nt. wzrostu zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym. O ich najwyższej randze świadczą słowa prezesa FED Jerome’a Powella, który na ubiegłotygodniowym sympozjum w Jackson Hole powiedział, że dalszy postęp w odbudowie rynku pracy będzie determinował termin rozpoczęcia ograniczania skupu aktywów. Pesymistycznym prognostykiem dla sierpniowych „Payrolls’ów” jest środowy raport ADP, który pokazał dużo niższy od oczekiwań wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym w poprzednim miesiącu (szczegóły w naszym wczorajszym Alercie FX24).   ● [FX]   W razie potwierdzenia tego scenariusza FED mógłby opóźnić decyzje o taperingu, co byłoby szkodliwe dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1885), a jednocześnie korzystne dla jego rywali z grupy G10 i koszyka EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,7800). Z kolei w przypadku wysokiego wyniku NFP (powyżej 800 tys.) rynek zareaguje na odwrót (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1820; punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 3,8300). Oprócz raportu Departamentu Pracy USA (NFP, stopa bezrobocia i płaca godzinowa) w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się jeszcze indeksy wyprzedzające koniunktury PMI i ISM dla usług w krajach Eurolandu i w Stanach Zjednoczonych.   ● [Aktualne średnie kursy]   EUR/PLN 4,5148, USD/PLN 3,8021, GBP/PLN 5,2565, CHF/PLN 4,1566, EUR/USD 1,1870.

 

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja