19 sie Dyskretny urok złotego
Posted at 09:21h
in alert
Czwartek, 2021-08-19, godzina: 08:50
★ Protokół FED: Bank przygotowuje się do zmniejszenia skupu aktywów jeszcze w tym roku.
★ Rynek pracy w Polsce: w lipcu odnotowano nadspodziewany spadek dynamiki wzrostu wynagrodzeń oraz zatrudnienia.
★ Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa i inflacja PPI w Polsce oraz dane z USA nt. wniosków o zasiłek i aktywności produkcyjnej w okręgu środkowo-atlantyckim.
Za nami
Wczorajszemu oczekiwaniu na wieczorną publikację protokołu FED towarzyszył wzrost wyceny złotego (EUR/PLN min. 4,5523, USD/PLN min. 3,8774). ● [NBP, GUS] Nasza waluta stała się beneficjentem spekulacji o dyskretnym wygaszaniu polskiego programu QE, które odżyły z powodu niskiej wartości obligacji zaakceptowanych do skupu na środowej aukcji przez Narodowy Bank Polski (1,05 mld PLN). Do większych zakupów PLNa zniechęcały jednak wiadomości z krajowej gospodarki o pogorszeniu nastrojów konsumentów w sierpniu oraz o nadspodziewanym spadku dynamiki wzrostu wynagrodzeń i zatrudnienia w lipcu (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko). ● [FED] Zyski złotego ograniczył także coraz większy popyt na konkurencyjnego dolara (EUR/USD min. 1,1666). Wsparciem dla zielonej waluty był głos prezesa oddziału Rezerwy Federalnej w St. Louis Jamesa Bullarda o tym, że „pandemia wciąż trwa, ale Covid-19 jest teraz chorobą, której można zapobiegać”. Jego komentarz sugeruje, że Bank nie opóźni taperingu z powodu ekspansji koronawirusa Delta za oceanem. Pro-dolarowe nastroje wzmocnił zapis ostatniego posiedzenia FED, z którego treści wynika, że Bank przygotowuje się do zmniejszenia skupu aktywów w tym roku. Konsekwencją takiego stanowiska jest poranny odwrót inwestorów od złotego (EUR/PLN max. 4,5727, USD/PLN max. 3,9175).
Przed nami
Dziś otrzymamy nową porcję informacji makroekonomicznych z Polski i z USA. ● [PL] Już o godzinie 10:00 GUS opublikuje dane o produkcji przemysłowej oraz o inflacji PPI w lipcu. Wyniki wyższe od prognoz zagrają na korzyść złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 3,8700), a niższe przeciwko niemu (punkty oporu EUR/PLN: 4,5850, USD/PLN: 3,9300). ● [USA] W drugiej części dnia (o g. 14:30) napłyną wiadomości ze Stanów o liczbie osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek w ubiegłym tygodniu oraz o aktywności produkcyjnej w regionie środkowo-atlantyckim USA w sierpniu. Oczekiwany spadek (t/t) liczby nowych aplikacji od bezrobotnych oraz wzrost (m/m) indeksu FED z Filadelfii może dać dolarowi kolejny awans w rankingu G10 (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1660). Odwrotny splot zepchnie go do defensywy (punkt oporu EUR/USD: 1,1750), gdzie jego bronią będzie status bezpiecznej waluty.