Niemcy nadają na czwartej fali, a Polacy na fali TVN

Środa,  2021-08-11, godzina: 08:50

 

★ Niemcy: w sierpniu nastroje inwestorów (wg ZEW) są najgorsze od listopada 2020.
★ Koronawirus w Polsce: Ministerstwo Zdrowia poinformowało wczoraj, że liczba nowych, wykrytych przypadków zarażenia Covid-19 w naszym kraju jest największa od 17 czerwca br.
★ Kalendarz Eko: inflacja CPI w USA oraz wystąpienie publiczne Esther George (FED).

 

Za nami

●We wtorek złoty powrócił do trendu spadkowego (EUR/PLN max. 4,5820, USD/PLN max. 3,9134).   ● [ZEW]   Naszej walucie zaszkodziła wiadomość o najgorszych od listopada nastrojach inwestorów w Niemczech. W sierpniu indeks ZEW stopniał z 63,3 pkt (zanotowanych w lipcu) do zaledwie 40,4 pkt (przy prognozie do 56,7 pkt) gdyż wśród ankietowanych wzrosły obawy, że rosnąca liczba korona-zachorowań może zatrzymać kruche ożywienie ekonomiczne za Odrą. Rzecz jasna przegranym tego rozdania było również euro (EUR/USD min. 1,1707 tj. najniżej od marca).   ● [PL]   Rano lokalnym obciążeniem dla PLNa został najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia RP, który pokazał największą od 17 czerwca ilość wykrytych nowych przypadków korona-zachorowań w naszym kraju (200 osób). Po południu nowym zmartwieniem złotego stały się zawirowania na krajowej scenie politycznej po tym, jak premier RP Mateusz Morawiecki zwrócił się wczoraj do prezydenta Andrzeja Dudy o odwołanie Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii.   ● [USA]   Pech chciał, że jednocześnie konkurencyjnemu dolarowi sprzyjało uchwalenie pakietu infrastrukturalnego w Senacie USA, co zdaniem analityków może być kolejnym argumentem dla jastrzębi z FED za odejściem od ultra-luźnej polityki monetarnej.

 

Przed nami

[CPI USA]   Dziś zobaczymy jak w lipcu kształtowały się ceny konsumpcyjne w USA (o g. 14:30). Prognozowany spadek ich dynamiki wzrostowej (z 5,4% r/r w VI do 5,3%) może zdjąć nieco presji z FED ws. szybszego rozpoczęcia normalizacji amerykańskiej polityki pieniężnej, a to z kolei mogłoby zaszkodzić dolarowi, sprzyjając tym samym jego rywalom z G10 (punkty oporu EUR/USD: 1,1750) i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 3,8700). Wyższy wynik wskaźnika CPI przyniesie odwrotny skutek (punkty wsparcia EUR/USD: 1,1700; punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,9200).   ● [FED, EIA]   Ponadto na agendzie dolara znajduje się wystąpienie prezes oddziału FED z Kansas City Esther George. Duże zainteresowanie graczy z rynków naftowego i walutowego wzbudza również publikacja raportu amerykańskiej agencji EIA nt. tygodniowej zmiany komercyjnych zapasów paliw za oceanem (o g. 16:30).   ● [TVN]   W międzyczasie warto nasłuchiwać wiadomości z polskiego Sejmu, który zajmie się rozpalającym wielkie emocje projektem noweli ustawy o radiofonii i telewizji, czyli tzw. ustawy lex anty-TVN.   ● [Aktualne średnie kursy]   EUR/PLN 4,5787, USD/PLN 3,9093, GBP/PLN 5,4053, CHF/PLN 4,2328, EUR/USD 1,1708.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja