Zapracowany dolar

Poniedziałek,  2021-08-09, godzina: 08:50

 

★Rynek pracy w USA: w lipcu zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło najbardziej od sierpnia 2020, a stopa bezrobocia nadspodziewanie spadła.
★ Niemcy: w czerwcu produkcja przemysłowa spadła trzeci miesiąc z rzędu.
★ Kalendarz Eko: indeks nastrojów inwestorów w strefie euro (Sentix), amerykański raport JOLTS oraz wystąpienia dwóch polityków FED (Bostica i Barkina). 

 

Za nami

[USD]   Piątkowy raport Departamentu Pracy USA zwiększył oczekiwania inwestorów na szybszą normalizację amerykańskiej polityki pieniężnej. W lipcu zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło najbardziej od sierpnia ubiegłego roku (943 tys. vs prognoza 900 tys.). W dodatku w górę zrewidowano wynik NFP, osiągnięty w czerwcu (+88 tys.). Dodatkowym powodem do optymizmu ws. sytuacji na rynku pracy za oceanem był zaskakująco duży spadek stopy bezrobocia w poprzednim miesiącu (z 5,9% do 5,4%, wobec prognozowanego 5,7%). Odpowiedzią rynku walutowego na te dane był wzrost wartości dolara, który zanotował najlepszą sesję od 3 tygodni. Zakupy zielonej waluty były finansowane m.in. ze sprzedaży euro (EUR/USD min. 1,1742) oraz złotego (EUR/PLN max. 4,5803, USD/PLN 3,8978).   ● [EUR]   Innym obciążeniem dla walut EU był trzeci z rzędu, miesięczny spadek produkcji przemysłowej w Niemczech (-1,3% m/m vs prognoza 0,6%).

 

Przed nami

● [Sentix]   Dziś dowiemy się jakie nastroje panują wśród inwestorów w strefie euro. Źródłem informacji na ten temat będzie indeks Sentix. Analitycy są w większości pesymistami i spodziewają się spadku tego miernika z 29,8 pkt w lipcu do 29,5 pkt w sierpniu. Jeśli ta prognoza się sprawdzi będzie to pierwsze miesięczne pogorszenie wskaźnika nastrojów inwestycyjnych w Eurolandzie od sześciu miesięcy, co może zdeprymować euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1740) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,9000). W przypadku pozytywnej niespodzianki waluty EU dostaną skrzydeł (punkt oporu EUR/USD: 1,1800, punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 3,8300).   ● [JOLTS, FED]   W drugiej części dnia dolarowi gracze będą uważnie wczytywać się w czerwcowy raport JOLTS (informujący o liczbie wakatów w gospodarce USA) oraz wsłuchiwać się w wystąpienia publiczne prezesów oddziałów FED z Atlanty (Raphaela Bostica) oraz z Richmond (Toma Barkina).   ● [Eko tydzień]   Wśród najważniejszych wydarzeń ekonomicznych, przypadających w dalszej części tygodnia znajdą się nowe dane o amerykańskiej inflacji CPI i PPI w lipcu oraz o polskim PKB w II kw. Z pola widzenia nie można tracić nowych wiadomości i statystyk dot. pandemii koronawirusa.   ● [Aktualne średnie kursy]   EUR/PLN 4,5699, USD/PLN 3,8849, GBP/PLN 5,3943, CHF/PLN 4,2462, EUR/USD 1,1760.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja