26 lip Atlantycka przepaść emocjonalna w biznesie
Posted at 08:52h
in alert
Poniedziałek, 2021-07-26, godzina: 08:50
★ Niemcy: łączny indeks PMI dla sektora przemysłu i usług osiągnął w lipcu najwyższy poziom w historii badania (tj. styczeń 1998).
★ USA: wskaźnik PMI Composite osiągnął w lipcu najniższą wartość od 4 miesięcy.
★ Bank centralny Rosji zdecydował się na największą podwyżkę głównej stopy procentowej od 2014 roku.
★ Kalendarz Eko: IFO z Niemiec, sprzedaż nowych domów w USA oraz amerykański indeks Dallas FED dla przemysłu.
Za nami
● [PMI] Piątkowe publikacje indeksów PMI dla krajów strefy euro wskazują, że póki co koronawirus delta nie wyhamowuje odbicia gospodarczego w regionie. W lipcu aktywność przedsiębiorstw usługowych w Eurolandzie była najwyższa od ponad 15 lat (60,4 pkt vs prognoza 59,5 pkt; poprzednio 58,3 pkt). Szczególne wrażenie zrobiły wyniki Niemiec (wskaźnik composite najwyżej w historii badania: 62,5 pkt). Te rekordy podreperowały portfele posiadaczy euro, wydrenowane po czwartkowym posiedzeniu ECB, na którym Bank zasygnalizował, że utrzyma ultra-luźna politykę pieniężną jeszcze przez bardzo długi czas. Odbiciu kursu EUR/USD (max. 1,1787) sprzyjał także najniższy od 4 miesięcy łączny wynik indeksu PMI dla sektorów przemysłu i usług USA (59,7 pkt), który zniechęcał inwestorów do dolara. Mimo optymistycznych danych z Eurolandu, złoty zakończył piątkową sesję na minusie (EUR/PLN max. 4,5849, USD/PLN max. 3,8926). ● [RUB] PLN stracił na przebudowie portfeli aktywów CEE, spowodowanej największą od 2014 podwyżką stóp Banku Rosji (o 100 pb), która faworyzowała rubla (EUR/RUB min. 86,5333). Na jego korzyść działała też zapowiedź CBR, że nie zawaha się przed kolejnymi podwyżkami, jeżeli nie uda się okiełznać inflacji.
Przed nami
● [Dziś] Ostatni tydzień lipca rozpocznie się od publikacji niemieckiego wskaźnika nastrojów biznesowych (o g. 10:00). Dobrym prognostykiem dla IFO oraz dla walut EU jest ww. piątkowy rekord indeksu PMI Composite dla Niemiec (punkt oporu EUR/USD: 1,1800; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 3,8500). W razie negatywnej niespodzianki (a’la ostatni ZEW), należy się liczyć z realizacją zysków w euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1750) i walut regionu CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,9000). W drugiej części dnia poznamy jeszcze dane z USA nt. sprzedaży nowych domów w czerwcu oraz aktywności przemysłowej w okręgu Dallas w lipcu. ● [Eko tydzień] Najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia będzie bez wątpienia posiedzenie FED (wtorek-środa). Nie zabraknie także ważnych publikacji makro. Już jutro zostanie ogłoszony indeks zaufania amerykańskich konsumentów, w czwartek wstępny wynik PKB USA w II kw., zaś w piątek inflacja PCE core w Stanach. W międzyczasie trzeba również śledzić nowe informacje dot. rozprzestrzeniania się koronawirusa delta.