Walutowa cena prawnej konfrontacji

Czwartek,  2021-07-15, godzina: 08:50

 

Powell (prezes FED): rynek pracy USA wciąż nie zrobił wystarczającego postępu aby ograniczyć skup aktywów.
Kightley (wiceprezes NBP): podnoszenie stóp procentowych w tym momencie byłoby dużym błędem.
Kalendarz Eko: inflacja CPI w Polsce (finalna), dane z USA nt. nowych wniosków o zasiłek i produkcji przemysłowej, cd. przesłuchań prezesa FED w Kongresie oraz wystąpienie Evansa (FED).

 

Za nami

 [FED]   Wczorajsze wystąpienie prezesa FED w Kongresie USA ostudziło oczekiwania inwestorów na szybszą normalizację amerykańskiej polityki pieniężnej. Zeznając przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów powiedział, że rynek pracy jest wciąż zbyt daleko od stanu, który pozwoliłby na ograniczenie skupu aktywów. Za to odnosząc się do ostatniego skoku inflacji przyznał, że spodziewa się spadku dynamiki cen w dalszej części roku. Odpowiedzią rynku walutowego na gołębi przekaz Powella był spadek wyceny dolara (EUR/USD max. 1,1847) oraz wzrost notowań złotego (EUR/PLN min. 4,5624, USD/PLN min. 3,8549).   ● [PL]   Zakres odbicia PLNa zredukował narastający spór prawny pomiędzy Trybunałem Konstytucyjnym RP, a Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zwiększył obawy przed odrzuceniem Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską. Dodatkową barierą dla naszej waluty były słowa wiceprezes NBP Marty Kightley o tym, że podnoszenie stóp procentowych w tym momencie byłoby dużym błędem.

 

Przed nami

[USA]   Dziś otrzymamy solidną porcję nowych danych z gospodarki amerykańskiej. W tym samym czasie tj. o godzinie 14:30 poznamy cotygodniową ilość nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz bieżące wartości indeksów NY Empire State i FED z Filadelfii. 45 minut później (o g. 15:15) zobaczymy jak kształtowała się produkcja przemysłowa w poprzednim miesiącu. Jednoznacznie lepsze od prognoz wyniki tych mierników makroekonomicznych mogą …

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja