Gospodarka first

Piątek,  2021-06-18, godzina: 08:50

 

★Lane (ECB): politycy Banku mogą nie mieć do września wszystkich potrzebnych im danych, aby zacząć odchodzić od ultra-luźnego nastawienia monetarnego.
★ Kropiwnicki (RPP): utrzymanie ożywienia gospodarczego jest obecnie ważniejsze od martwienia się o inflację.
★ USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła (t/t) po raz pierwszy od kwietnia br.
★ Kalendarz Eko: dane z Polski nt. przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń oraz wystąpienie publiczne Kashkari’ego (FED). 

 

Za nami

[FED]   Gracze z rynków walutowych poświęcili czwartek na przebudowę swoich portfeli pod kątem szybszej normalizacji polityki pieniężnej w USA. Wyszli z założenia, że jeśli FED zamierza do 2023 dwa razy podnieść stopy procentowe (na co wskazują ostatnie projekcje), to musi dość szybko zacząć zmniejszać program QE, gdyż redukcja skupu aktywów w umiarkowanym tempie zajmuje średnio 10-12 miesięcy. Takie myślenie było wodą na młyn dolara (EUR/USD min. 1,1892 tj. najniżej od 2 m-cy).   ● [ECB]   Jego umocnienie stało się, o tyle łatwiejsze, że konkurencyjność wspólnej waluty popsuł komentarz głównego ekonomisty ECB Philipa Lene’a, który zasygnalizował, że politycy Banku mogą nie mieć do września wszystkich potrzebnych im danych, aby zacząć odchodzić od ultra-luźnego nastawienia monetarnego.   ● [RPP]   Z kolei dla złotego obciążeniem był głos Jerzego Kropiwnickiego z RPP, który uważa, że utrzymanie ożywienia gospodarczego jest obecnie ważniejsze od martwienia się o inflację. Jego opinia może sugerować, że w najbliższym czasie nie zagłosuje on za ew. wnioskiem o podwyżkę stóp NBP (EUR/PLN max. 4,5653, USD/PLN max. 3,8324). Starty walut EU i zyski dolara ograniczył pierwszy od kwietnia wzrost (t/t) liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (412 tys. vs prognoza 360 tys.; poprzednio 375 tys.).

 

Przed nami

[PLN]   Końcówka tygodnia przyniesie ważne dane z polskiego rynku pracy. Punktualnie o godzinie 10:00 zobaczymy czy i ew. jak zmieniło się w kwietniu zatrudnienie i wynagrodzenia w naszym kraju. Analitycy spodziewają się ich wzrostu (m/m), co może pokrzepiająco oddziaływać na złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5200, USD/PLN: 3,7700). Jeśli ten scenariusz nie wypali, nasza waluta stanie przed kolejnym wyzwaniem (punkty oporu EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 3,8500).   ● [USD]   Globalni gracze powinni posłuchać publicznego wystąpienia prezesa oddziału FED z Minneapolis Neela Kashkari’ego (o g. 19:30), który może rzucić więcej światła na ostatnie decyzje monetarne i projekcje FED, a także na opinie panujące w obozie gołębi nt. zasadności jastrzębiego zwrotu w polityce. Pesymistyczna narracja może wyhamować dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1925), zaś optymistyczny obraz gospodarki USA go wzmocnić (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1870).

 

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja