Mecz otwarcia PLN 1:2 EUR

Wtorek,  2021-06-15, godzina: 08:50

 

★ Łon (RPP): przy okazji listopadowych projekcji NBP będzie można zastanowić się nad optymalnym sposobem prowadzenia polskiej polityki pieniężnej.
★ Kropiwnicki (RPP): gdy polski PKB wróci do poziomu z 2019, co będzie można ocenić na jesieni, to będzie można bardzo ostrożnie powracać do dawnych stóp procentowych.
★ Kalendarz Eko: finalne dane o inflacji CPI w Polsce oraz sprzedaż detaliczna, inflacja PPI i produkcja przemysłowa w USA. 

 

Za nami

[PLN]   Złoty rozpoczął nowy tydzień tak samo, jak nasza reprezentacja zaczęła mistrzostwa EURO 2020, czyli od porażki. Naszej walucie ciążyła samobójcza bramka prezesa NBP Adama Glapińskiego, który w piątek powiedział, że podwyżka stóp procentowych w Polsce nie miałaby obecnie sensu (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX24). Polskiego pieniądza nie obronili przed dalszymi stratami wobec euro także inni członkowie RPP. Dwaj z nich stwierdzili wczoraj, że do rozpoczęcia normalizacji polskiej polityki pieniężnej może dojść najwcześniej za kilka miesięcy np. przy okazji prezentacji kolejnej projekcji NBP w listopadzie br.. Eryk Łon powiedział, że „wówczas będzie można zastanowić się nad optymalnym sposobem prowadzenia polskiej polityki pieniężnej (…), nie wykluczając z góry żadnego z potencjalnych rozwiązań”. Z kolei Jerzy Kropiwnicki przyznał, że gdy polski PKB wróci do poziomu z 2019 , co będzie można ocenić jesienią, to będzie można bardzo ostrożnie powracać do dawnych stóp procentowych. Rozmiary porażki złotego ograniczył GUS (EUR/PLN max. 4,5328, USD/PLN max. 3,7397), publikując lepsze od oczekiwań dane nt. bilansu handlowego Polski w kwietniu (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).   ● [EUR]   Zwycięską bramkę dla euro (EUR/USD max. 1,2131) zdobył ze stałego fragmentu gry Eurostat, który poinformował o nadspodziewanym wzroście dynamiki produkcji przemysłowej w Eurolandzie (0,8% m/m vs prognoza 0,3%).   ● [BTC]   Na krypto-scenie Bitcoin powrócił powyżej granicy 40 tys. USD po tym, jak Elon Musk napisał na Twitterze, że Tesla wznowi transakcje przy wykorzystaniu tej krypto-waluty jeśli „pojawi się potwierdzenie rozsądnego (około 50%) zużycia czystej energii przez górników z pozytywnym trendem w przyszłości”.

 

Przed nami

[USA]   Dziś na pierwszym planie znajdą się dane ze Stanów Zjednoczonych. Równocześnie o godzinie 14:30 Departament Handlu USA poda majowe wyniki sprzedaży detalicznej oraz inflacji PPI, a oddział FED z Nowego Jorku opublikuje czerwcową wartość swojego wskaźnika, obrazującego koniunkturę gospodarczą w jego okręgu (NY Empire State). Po upływie piłkarskiej połowy meczu (tj. o g. 15:15) zobaczymy jak kształtowała się produkcja przemysłowa za oceanem w poprzednim miesiącu. Dane lepsze od prognoz mogą podreperować portfele posiadaczy dolarów przed jutrzejszą decyzją FED (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2090), a gorsze je uszczuplą (punkt oporu EUR/USD: 1,2150). Bez względu na to, w którą stronę podąży zielona waluta, złoty oraz jego ziomki z EM, znajdą się na przeciwnym biegunie (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,7000; punkty oporu EUR/PLN: 4,5400, USD/PLN: 3,7400).   ● [CPI, HZ]   Jeszcze przed sesją amerykańską poznamy winowajców rekordowej polskiej inflacji CPI w maju (o g. 10:00) oraz kwietniowy bilans handlu zagranicznego w Eurolandzie (o g. 11:00).   ● [ChRL]   Na ekonomicznym horyzoncie widać już jutrzejsze publikacje majowych danych nt. sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w Chinach (o g. 4:00).

 

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja