Polityczna polityka Rady?

Środa,  2021-06-09, godzina: 08:50

 

★ ZEW: w czerwcu oczekiwania niemieckich analityków i inwestorów ws. sytuacji ekonomicznej w Niemczech niespodziewanie spadły.
★ JOLTS: w kwietniu liczba wakatów w gospodarce USA była najwyższa w historii badania.
★ Sulivan (doradca Białego Domu): na szczycie G7, który odbędzie się w weekend, prezydent Biden podniesie kwestię wykorzystywania krypto-walut jako okupu w atakach hakerskich.
★ Kalendarz Eko: decyzja RPP ws. stóp procentowych.

 

Za nami

[FX] W oczekiwaniu na konkluzje z posiedzeń RPP (dziś) i ECB (jutro), a także na publikacje danych o inflacji CPI z USA (także jutro), inwestorzy niechętnie otwierali nowe pozycje walutowe. Pozytywna dla walut EU informacja o wyższym od oczekiwań finalnym wyniku PKB Eurolandu w I kw. (-0,3% k/k vs prognoza -0,6%) została zrównoważona negatywną dla nich wiadomością o niespodziewanym spadku oczekiwań analityków i inwestorów ws. sytuacji ekonomicznej w Niemczech. W czerwcu indeks instytutu ZEW stopniał do 79,8 pkt, (z 84,4 pkt w maju), wobec oczekiwanego wzrostu do 86 pkt (EUR/USD min. 1,2164 – max. 1,2193; EUR/PLN min. 4,4606 – max. 4,4740). Z kolei konkurencyjnego dolara demobilizował (USD/PLN min. 3,6607 – max. 3,6747) spadek rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie: min. 1,518% tj. najniżej od marca). Niechętnego nastawienia inwestorów do zielonej waluty nie zmieniły nawet: nadspodziewany spadek deficytu handlowego USA (-68,9 mld USD vs prognoza -69,5 mld) oraz rekordowo wysoka liczba wakatów w amerykańskiej gospodarce USA w kwietniu (JOLTS: 9,29 mln).   ● [BTC & co.]   Dużo ciekawiej było na rynku krypto-walut. Bitcoin & spółka znalazły się w odwrocie po komentarzu doradcy Białego Domu Jake’a Sulivana, który zapowiedział, że prezydent Biden podniesie na szczycie G7 w ten weekend, kwestię wykorzystywania krypto-walut jako okupu w atakach hakerskich. Wcześniej amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości poinformowało, że służbom udało się odzyskać większość z wartego 4,4 mln USD haraczu, zapłaconego w Bitcoinach hakerom, którzy w poprzednim miesiącu zaatakowali sieć rurociągów Colonial Pipeline.

 

Przed nami

[RPP]   Dziś tematem numer jeden na rynku PLN będzie posiedzenie krajowej Rady Polityki Pieniężnej. Najbardziej optymistycznym scenariuszem dla zwolenników droższego złotego byłaby sygnalna podwyżka stóp NBP o 15 pb, za którą opowiadali się ostatnio trzej członkowie RPP: Łukasz Hardt, Jerzy Żyżyński i Eugeniusz Gatnar. Korzystne dla naszej waluty (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,4400, USD/PLN 3,6400) byłoby także zaostrzenie monetarnej retoryki przez Radę, do czego może ją skłonić przyspieszające ożywienie gospodarcze oraz najwyższa od 10 lat inflacja. Jeśli jednak wzrost cen będzie dalej traktowany przez większość członków RPP jako przejściowy, wówczas złoty może się osłabić. Ze względu na ostatnią aprecjację naszego pieniądza (EUR/PLN najniższej od grudnia 2020) najlepszym wariantem dla polskich eksporterów byłoby przywrócenie w komunikacie zapisu o możliwej interwencji walutowej (punkty oporu: EUR/PLN 4,4800, USD/PLN 3,6800).   ● [Rynki globalne]   Brak publikacji ważnych danych z USA i z Eurolandu zwiększa fokus graczy globalnych na jutrzejsze posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego oraz na publikacje danych o amerykańskiej inflacji CPI. W związku z tym dziś najbardziej prawdopodobnym scenariuszem dla rynku EUR/USD będzie jego konsolidacja. Ewentualne wahania tego kursu będą ograniczać najbliższe bariery techniczne: wsparcie: 1,2160, opór: 1,2200.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja