Złoty ma skierowanie na szczepienie w NBP przeciw inflacji

Środa,  2021-06-02, godzina: 08:50

 

★ Polska: w maju indeks PMI dla przemysłu osiągnął najwyższy poziom w historii badania (tj. od 1998).
★ GUS: polskie ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w maju najbardziej od 10 lat.
★ Hardt (RPP): presja inflacyjna w gospodarce narasta i wymaga reakcji Rady.
★ Kalendarz Eko: dziś Beżowa Księga FED, jutro indeksy PMI, ISM dla sektora usług Eurolandzie i USA, a w piątek amerykański raport Departamentu Pracy.

Za nami

●Podczas wczorajszej sesji złoty osiągnął najwyższą wartość w tym roku (EUR/PLN min. 4,4576, USD/PLN min. 3,6402). ● [PMI] Motorem napędowym wzrostu wyceny PLNa stał się najwyższy w historii badania (tj. od 1998 roku) wynik indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłu uzyskany w zeszłym miesiącu (57,2 pkt vs prognoza 54,5 pkt). W raporcie IHS Markit napisano, że wskaźnik znalazł się na rekordowym poziomie „dzięki odbiciu popytu i ciągłym opóźnieniom w dostawach”. ● [CPI] Nasza waluta nabrała jeszcze przyspieszenia po wiadomości, że w maju ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w Polsce najbardziej od 10 lat (4,8% r/r). Wg Łukasza Hardta z krajowej Rady Polityki Pieniężnej ostatnie dane pokazują, że „presja inflacyjna w gospodarce narasta i wymaga reakcji RPP”. Polityk uważa, że sygnalna podwyżka stóp procentowych o 15 pb jest warta rozważenia już na najbliższym posiedzeniu Banku, które odbędzie się 9 czerwca br.   ● [Rynki globalne]   Drogę do umocnienia złotego utorowały dobre nastoje inwestycyjne na świecie, gdyż wysokie wyniki indeksów PMI, ISM dla przemysłu z Eurolandu i USA zwiększyły oczekiwanie na przyspieszenie ożywienia gospodarczego po obu stronach Atlantyku. W tych okolicznościach w odwrocie znalazł się bezpieczny dolar (EUR/USD max. 1,2255). Dodatkowym obciążeniem dla zielonej waluty były słowa członka zarządu FED Lael Brainard, która powiedziała, że amerykańska gospodarka jest daleko od celów Banku.

 

Przed nami

[USA] Dziś na tapetę powraca temat amerykańskiej polityki pieniężnej. Od kilku tygodni na rynkach finansowych trwają ożywione dyskusje na temat tego kiedy Bank Rezerwy Federalnej rozpocznie proces jej normalizacji. Nowych wskazówek w tej sprawie może nam dostarczyć publikowana dziś Beżowa Księga FED, która zawiera aktualny opis bieżącej sytuacji ekonomicznej USA oraz prognozy dotyczące najbliższych decyzji FOMC. Z punku widzenia analityków kluczowy dla przyszłych działań Banku może okazać się piątkowy raport amerykańskiego Departamentu Pracy. ● [Scenariusze] Zdaniem większości z nich kolejne rozczarowujące dane z rynku pracy opóźnią dyskusję wewnątrz FED nad ograniczeniem skupu aktywów, co byłoby szkodliwe dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,2260), a jednocześnie korzystne dla jego rywali z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4500, USD/PLN: 3,6400). W przypadku wysokiego NFP rozmowy o ww. taperingu nabrałyby tempa, co z kolei poprawiłoby konto zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2200), obciążając rachunek złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,6700) i jego kompanów z CEE, EM. Potencjalnym wyzwaniem będzie niska płynność rynku PLN, związana z rozpoczynającym się jutro długim weekendem w naszym kraju i absencją większości inwestorów, która może wyolbrzymić reakcje polskiej waluty na napływające informacje.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja