Co za dużo …

Czwartek,  2021-05-27, godzina: 09:10

 

★★ Polska: w kwietniu stopa bezrobocia spadła do 6,3%.
★ Clarida (FED): Bank może rozpocząć rozmowy nt. zacieśniania polityki pieniężnej na nadchodzących posiedzeniach.
★ Panetta (ECB): wycofywanie środków stymulacyjnych jest przedwczesne.
★ Kalendarz Eko: zrewidowany PKB USA w I kw., zamówienia na dobra trwałe w Stanach, amerykański raport jobless claims oraz indeks Kansas City FED.

 

Za nami

●Po udanej pierwszej połowie tygodnia, w środę złoty rozpoczął realizację zysków.   ● [CEE]   Dobrym sygnałem do odwrotu walut regionu CEE (zwłaszcza HUF) okazała się wtorkowa zapowiedź gołębiej podwyżki stóp Banku Węgier. Z komunikatu MNB wynika, że podniesieniu oprocentowania forinta będzie towarzyszyć jego dalszy dodruk (QE).   ● [USD, EUR]   Szkodliwy wpływ na złotego miała także korekta wzrostowa konkurencyjnego dolara. Odbudowie długich pozycji w zielonej walucie sprzyjała wypowiedź wiceprezesa Banku Rezerwy Federalnej Richarda Claridy, który przyznał, że FED może rozpocząć rozmowy nt. zacieśniania polityki pieniężnej na nadchodzących posiedzeniach. Zapał do zakupów wspólnej waluty (EUR/USD min. 1,2175) ostudził członek zarządu ECB Fabio Panetta, który powiedział, że nie widzi sygnałów wskazujących na wzrost inflacji, dlatego wycofywanie środków stymulacyjnych jest przedwczesne.   ● [PL]   Straty złotego (max. EUR/PLN 4,5027, USD/PLN 3,6976) zamortyzował zgodny z oczekiwaniami spadek stopy bezrobocia w naszym kraju (z 6,4% w III do 6,3% w IV) oraz niska wartość wczorajszej aukcji skupu obligacji NBP (2 serie wobec deklarowanych 8). Giełdową gwiazdą sesji był Pepco, które zanotowało bardzo udany debiut na GPW.

 

Przed nami

● [USA]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko dominują publikacje z gospodarki amerykańskiej. O godzinie 14:30 Departament Handlu USA ogłosi zrewidowane dane nt. wzrostu gospodarczego w I kwartale oraz poda jak wstępnie kształtowały się zamówienia na dobra trwałe w kwietniu. W tym samym czasie Departament Pracy przedstawi najnowsze informacje o liczbie nowych osób, ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek w ubiegłym tygodniu. Następnie (o g. 17:00) poznamy majową wartość indeksu FED dla okręgu przemysłowego Kansas City.   ● [Scenariusze]   Kolejna porcja słabszych wyników makro zza oceanu może zrodzić obawy przed wyhamowaniem tempa ożywienia gospodarczego w USA, co odsunie w czasie decyzję FED o ograniczeniu skupu aktywów. Perspektywa utrzymania monetarnego status quo będzie szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,2270) i sprzyjać jego rywalom z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 3,6500). W przypadku lepszych danych zielona waluta otrzyma impuls do mocniejszego odbicia (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2165). W tym scenariuszu należy się liczyć z dalszym osłabieniem złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5200, USD/PLN: 3,7000) . 

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja